Λίβερπουλ – Ρεάλ Μαδρίτης 0-1: Πρωταθλήτρια Ευρώπης για 14η φορά στην ιστορία της η «βασίλισσα» – Δείτε τα highlights

Στους «16» ήταν η Παρί Σεν Ζερμέν, στους «8» η Τσέλσι, στους «4» η Μάντσεστερ Σίτι και στον τελικό η Λίβερπουλ… Ο κατάλληλος αντίπαλος, δηλαδή, για τη Ρεάλ Μαδρίτης ώστε να εκδικηθεί για την ήττα της στον τελικό του 1981 που είχε γίνει επίσης στο Παρίσι, πανηγυρίζοντας έτσι το 14ο Champions League της τεράστιας ιστορίας της! Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους και με τους Άγγλους, τελικά, να τα βρίσκουν γρηγορότερα
και να παίρνουν την κατοχή της μπάλας μετά το πρώτο 10λεπτο. Και όχι μόνο αυτό, αλλά στο 16′ πήγαν να πάρουν και το προβάδισμα με το τακουνάκι του Σαλάχ αλλά ο Κουρτουά έκανε μεγάλη επέμβαση. Λίγα λεπτά μετά, στο 20′, η Λίβερπουλ που πίεζε συνεχώς τη Ρεάλ πλησίασε ακόμη περισσότερο στο γκολ με το σουτ του Μανέ εντός περιοχής αλλά ο Κουρτουά βρήκε τη μπάλα όσο έπρεπε για να τη στείλει στο κάθετο δοκάρι και να κρατήσει το 0-0. Αυτό που ήταν και […]