Κηφισιά – ΑΕΚ 1-1: Γκέλα στο 85′ και -4 από την κορυφή

Η ΑΕΚ αντιμετώπισε την Κηφισιά με στόχο την 4η συνεχόμενη νίκη ώστε να παραμείνει στο -2 από την κορυφή και προηγήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, στη συνέχεια όμως έχασε όσες μεγάλες ευκαιρίες δημιούργησε και τελικά τιμωρήθηκε στο 85′ με το 1-1 από τον Βαφέα, με συνέπεια να μείνει πλέον στο -4 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό. Η λογική έλεγε ότι η Ένωση θα έπαιρνε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης την κατοχή της μπάλας προσπαθώντας να κάνει το παιχνίδι της και ακριβώς έτσι έγινε. Από νωρίς, επομένως, η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα ήταν
στην επίθεση και οι γηπεδούχοι στην άμυνα, με τον Πόνσε να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα στο 8′ μετά την πάσα του Τσούμπερ αλλά ο Ελβετός ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε, για να ακολουθήσει στο 12′ η φάση με τον Σιντιμπέ που βρέθηκε σε καλή θέση αλλά έκανε πολύ κακό τελείωμα. Λίγα λεπτά μετά, στο 16′, οι Κιτρινόμαυροι πλησίασαν στο γκολ αλλά ο Αναγνωστόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά τη […]