Ιαπωνία – Κροατία 1-1 (1-3 στα πέναλτι): Στους «8» με τρεις αποκρούσεις πέναλτι από τον Λιβάκοβιτς – Δείτε highlights

Την πρόκριση στους προημιτελικούς του Μουντιάλ 2022 πανηγυρίζει η Κροατία, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στην Ιαπωνία, ισοφάρισε σε 1-1 αλλά δεν κατάφερε να πετύχει άλλο γκολ στην κανονική διάρκεια ή στην παράταση, με αποτέλεσμα όλα να κριθούν στη διαδικασία των πέναλτι, όπου ο τερματοφύλακας Λιβάκοβιτς έκρινε τα πάντα αποκρούοντας τρεις εκτελέσεις των Ασιατών. Το παιχνίδι θα μπορούσε να έχει γκολ
στο πρώτο 10λεπτο και μάλιστα και για τις δύο ομάδες, αφού οι Ιάπωνες απείλησαν στο 2′ με τον Τανιγκούτσι και η «Χρβάτσκα» είχε μεγάλη ευκαιρία στο 8′ με τον Πέρισιτς, στον οποίο είπε «όχι» ο Γκόντα. Λίγα λεπτά μετά, στο 12′, ήταν η σειρά των Ασιατών να απειλήσουν ξανά, με τους Μαέντα και Ναγκατόμο, για να συνεχιστεί το παιχνίδι με τους Κροάτες να έχουν τον έλεγχο. Παρ’ όλα αυτά, η Ιαπωνία ήταν αυτή που κατάφερε να σκοράρει και συγκεκριμένα στο 43′, όταν ο Ντοάν σέντραρε, ο Τανιγκούτσι πήρε την κεφαλιά και ο Μαέντα από κοντά έστειλε τη […]
Ιαπωνία – Κροατία 1-1 1-3, Λιβάκοβιτς – Δείτε,iaponia – kroatia 1-1 1-3, livakovits – deite