Serie A: Στο -1 η Μίλαν που νίκησε με ανατροπή την Ίντερ στο ντέρμπι – Δείτε τα γκολ

Η επανέναρξη της Serie A είχε ντέρμπι, τόσο γοήτρου όσο και βαθμολογικό, αφού οι δύο ομάδες από το Μιλάνο είναι στις πρώτες δύο θέσεις, με διαφορά μόλις ένα βαθμό πλέον. Η πρωτοπόρος Ίντερ προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με τον Πέρισιτς και ήταν εμφανώς καλύτερη, αλλά με δύο γκολ του Ζιρού μέσα σε τρία λεπτά η Μίλαν κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη, δίνοντας ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα.
Το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό από το ξεκίνημά του και ευκαιρίες για τους νερατζούρι, οι οποίοι έπεσαν πάνω σε έναν εκπληκτικό Μενιάν. Ο τερματοφύλακας των ροσονέρι απέκρουε τα πάντα και κρατούσε το 0-0, αλλά στο 38′ δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στο πλασέ του Πέρισιτς μετά το κόρνερ του Τσαλχάνογλου (1-0). Η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι παρέμενε καλύτερη και στο β’ μέρος αλλά αυτή του Στέφανο Πιόλι παρέμενε ζωντανή και τελικά ανέτρεψε τα πάντα μέσα σε τρία λεπτά. Η αρχή έγινε στο 75′, όταν ο Ντίαθ σούταρε […]