Formula 1: Επίδειξη δύναμης από το Λεκλέρ στην Αυστραλία

Ο Σαρλ Λεκλέρ ήταν ο πρωταγωνιστής και ο μεγάλος κερδισμένος του Grand Prix της Formula 1 στην Αυστραλία. Ο οδηγός της Ferrari ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα στη Μελβούρνη και χωρίς να απειληθεί πήρε τη 2η φετινή του νίκη, ενώ είδε τον Μαξ Φερστάπεν, το μεγάλο του αντίπαλο στο πρωτάθλημα να εγκαταλείπει λόγω βλάβης. Ο Σέρχιο Πέρεζ πήρε τη 2η θέση και
ο Τζορτζ Ράσελ συμπλήρωσε το βάθρο των νικητών. Εκκίνηση Ο Μαξ Φερστάπεν είχε την καλύτερη αντίδραση όταν έσβησαν τα κόκκινα φώτα αλλά ο Σαρλ Λεκλέρ είχε καλύτερη πρόσφυση πάνω στην αγωνιστική γραμμή και έτσι ο οδηγός της Ferrari κράτησε την πρώτη θέση, μπροστά από τη Red Bull. Εξαιρετική ήταν η εκκίνηση του Λούις Χάμιλτον, που πέρασε τον Σέρχιο Πέρεζ και ανέβηκε στην 3η θέση, αφήνοντας τον Μεξικανό στην 4η. Ο Τζορτζ Ράσελ ακολουθούσε στην 5η θέση, μπροστά από τις McLaren των Νόρις και Ρικάρντο, με τους Οκόν, Γκασλί και Αλόνσο να κλείνουν τη 10άδα. Αντίθετα, πολύ κακή […]