00:07 7/5/2022 - Πηγή: NewsIt

Η Τζένοα πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη (2-1) με ανατροπή επί της Γιουβέντους και παρέμεινε ζωντανή στη μάχη για την παραμονή στη Serie A.

Η Τζένοα βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, ωστόσο κατάφερε να πάρει το τρίποντο στις καθυστερήσεις. Έτσι, ανέβηκε στην 18η θέση με 28 πόντους και συνεχίζει τη μάχη για τη σωτηρία της.

Η Γιουβέντους παρέμεινε στην τέταρτη θέση, αλλά δεν έχει πλέον βαθμολογικό ενδιαφέρον, καθώς εξασφάλισε την έξοδο στο Champions League.

Η

ομάδα του Αλέγκρι ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 48′. Ο Ντιμπάλα με σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Σιρίγκου κάνοντας το 1-0.

Η Τζένοα στο 87ο λεπτό κατάφερε να φέρει το παχνίδι στα ίσα με γκολ του Γκούντμουντσον. Οι Γενοβέζοι έκαναν την ανατροπή στις καθυστερήσεις με τον Κρισίτο να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι στο 90+6′.

To άρθρο Τζένοα – Γιουβέντους 2-1: Ανατροπή στο 90+6 και ζωντανή στη μάχη της παραμονής στη Serie A δημοσιεύτηκε στο NewsIT .

Τζένοα – Γιουβέντους 2-1, Ανατροπή, 90+6, Serie A,tzenoa – giouventous 2-1, anatropi, 90+6, Serie A