23:23 19/6/2023 - Πηγή: NewsIt

Η Εθνική Ελλάδας “πάλεψε” εξαιρετικά το παιχνίδι κόντρα στη Γαλλία για την 4η αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2024, αλλά ένα διπλό λάθος του Ντίνου Μαυροπάνου, επέτρεψε στον Κιλιάν Εμπαπέ να “γράψει” το 1-0 στο ματς.

Στο 50ο λεπτό του αγώνα, ο Μαυροπάνος έκανε χωρίς λόγο μία… καρατιά στο πρόσωπο του Γκριεζμάν και ο διαιτητής έδειξε αμέσως τη βούλα

του πέναλτι. Ο Βλαχοδήμος απέκρουσε την εκτέλεση του Εμπαπέ, αλλά ο Λαόθ έδωσε επανάληψη, με τον Μαυροπάνο να κάνει ξανά το λάθος, μπαίνοντας πιο γρήγορα από ό,τι έπρεπε στην περιοχή.

Στη δεύτερη εκτέλεση, ο Εμπαπέ σκόραρε και έκανε το 1-0 στο ματς, “σπάζοντας” το ρεκόρ τερμάτων του Πλατινί με την Εθνική Γαλλίας. Ο Μαυροπάνος ολοκλήρωσε όμως την… κακή του βραδιά λίγο αργότερα, αφού δέχθηκε κόκκινη κάρτα για ένα μαρκάρισμα στον Κόλο Μουανί στην αντεπίθεση, αφήνοντας την Ελλάδα και με 10 παίκτες.

Το πέναλτι για το 1-0 στο Γαλλία – Ελλάδα

Η κόκκινη κάρτα και η αποβολή του Μαυροπάνου

To άρθρο Γαλλία – Ελλάδα: Το πέναλτι για το 1-0 του Κιλιάν Εμπαπέ και η κόκκινη κάρτα στον Ντίνο Μαυροπάνο δημοσιεύτηκε στο NewsIT .

Γαλλία – Ελλάδα, 1-0, Κιλιάν Εμπαπέ, Ντίνο Μαυροπάνο,gallia – ellada, 1-0, kilian ebape, ntino mavropano