Formula 1: Νικητής ο Μαξ Φερστάπεν στο Άμπου Ντάμπι

17:20 20/11/2022 - Πηγή: NewsIt

Ο Μαξ Φερστάπεν επέστρεψε στις νίκες στη Formula 1, κατακτώντας την καρώ σημαία στο Άμπου Ντάμπι, για τη 15η επικράτησή του σε 22 αγώνες στο φετινό πρωτάθλημα.

Έχοντας ήδη εξασφαλίσει τον τίτλο του πρωταθλητή για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, ο Μαξ Φερστάπεν πραγματοποίησε έναν ακόμη φοβερό αγώνα και πήρε άνετα την πρώτη θέση, με τον Σαρλ Λεκλέρκ με Ferrari στη δεύτερη

θέση και τον Σέρχιο Πέρεζ να ανεβαίνει επίσης στο βάθρο για τη Red Bull, με την τρίτη θέση.

Ο αγώνας στο Άμπου Ντάμπι ήταν δε, ο τελευταίος στην τεράστια καριέρα του Φέτελ στη Formula 1, με τον άλλοτε παγκόσμιο πρωταθλητή να ολοκληρώνει τον αγώνα στη 10η θέση.

Leclerc pips Perez to P2 in the drivers’ championship

Vettel scores points in his 299th and final F1 race #AbuDhabiGP #F1 pic.twitter.com/yvPjtOnTus

Formula 1 (@F1) November 20, 2022

A final flourish for Seb! #AbuDhabiGP #DankeSeb pic.twitter.com/X4NrZBQxZF

His 15th(!) win of the year @Max33Verstappen caps an outstanding season with a lights to flag victory in AbuDhabi! #AbuDhabiGP #F1 pic.twitter.com/Nh1Y9LLjn5

To άρθρο Formula 1: Νικητής ο Μαξ Φερστάπεν στο Άμπου Ντάμπι δημοσιεύτηκε στο NewsIT .