Υπέροχη Ελληνική βραδιά στο Μιλγουόκι (vid's)

Ήταν μια μαγική Ελληνική βραδιά όπου ο Γιάννης Αντετοκούνμπο συνάντησε τον Κώστα Παπανικολάου, με τους δυο τους να χαρίζουν όμορφο μπάσκετ με εντυπωσιακές φάσεις, και να ξεκινούν την βραδιά..βγάζοντας μια αναμνηστική φωτογραφία με την Ελληνική σημαία.

Στο αγωνιστικό σκέλος οι «Ρουκέτες» επικράτησαν μέσα στο Μιλγουόκι με 117-113, με τον Τζέιμς Χάρντεν να πραγματοποιεί ένα φοβερό τρίτο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας σε αυτό 19 μαζεμένους πόντους και οδηγώντας τις «Ρουκέτες» στη νίκη. Συνολικά ο σουπερ σταρ

των Ρόκετς είχε 34 πόντους με 5/9 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 12/13 βολές, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 κόψιμο σε 38 λεπτά συμμετοχής, καλύπτοντας επάξια το κενά των Χάουαρντ, Μπέβερλι, Τζόουνς και Κάναν. Πολύ καλός, και με ένα φοβερό κάρφωμα στο πρόσωπο του Σάντερς εμφανίστηκε και ο Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος πέτυχε 12 πόντους με 3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 κοψίματα, και 1 κλέψιμο σε 29 λεπτά συμμετοχής, ενώ φοβερός ήταν και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος αγωνίστηκε ακόμα και σέντερ, ενώ σε πολλές φάσεις ήταν αυτός που κατέβαζε την μπάλα στην επίθεση, δείχνοντας στίγματα του πλούσιου ταλέντου του. Ο Γιάννης είχε 17 πόντους με 7/11 δίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κοψίματα σε 35 λεπτά συμμετοχής, ενώ πρόσφερε και θέαμα, καρφώνοντας την μπάλα μπροστά στον Παπανικολάου. Ωστόσο, η φάση της αναμέτρησης έγινε προς το τέλος του αγώνα, όταν ο Χάρντεν μετά από ένα επιθετικό φάουλ εκνεύρισε τον Αντετοκούνμπο, ο οποίος θέλησε να του πει μερικές κουβέντες, με τον Λάρι Σάντερς να μπαίνει στην μέση, αλλά με τον καυγά να μην παίρνει έκταση. Ο Αντετοκούνμπο χρεώθηκε με τεχνική ποινή.

Αρχίζουν να σοβαρεύονται οι Καβς οι οποίοι έφτασαν αισίως στην τρίτη διαδοχική τους νίκη, αρχίζοντας να βρίσκουν τους ρόλους τους στο παρκέ. Αυτή τη φορά «θύμα» τους ήταν οι Πέισερς, τους οποίους νίκησαν με 109-97, με τον Κέβιν Λοβ να πραγματοποιεί την καλύτερη του εμφάνιση με 28 πόντους (τους 16 πόντους στην πρώτη περίοδο). Πολύ καλός ήταν και ο Κάιρι Έρβιγκ με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ 19 πόντους με 7 ασίστ είχε ο ΛεΜπρόν Τζέιμς. Για τους Πέισερς, που βρέθηκαν να κυνηγάνε από την αρχή στο σκορ (26-7 προηγήθηκαν οι Καβς), ο Ντέιβιντ Ουέστ είχε 14 πόντους, με τους «Ινδιάνους» να σουτάρουν εντός παιδιάς με 39,3%.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Φιλαδέλφεια - Ντάλας 103-110Ουάσινγκτον - Νιού Όρλεανς 83-80Ατλάντα - Σάρλοτ 105-75Κλίβελαντ - Ιντιάνα 109-97Μιλγουόκι - Χιούστον 103-117Γιούτα - Λος Αντζέλες Κλίπερς 96-112