Ξέσπασε στο δεύτερο μέρος και νίκησε η Μπάμπεργκ

Μία πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε στην έδρα της η Μπάμπεργκ απέναντι στην Μακάμπι Τελ Αβίβ με 90-75. Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι δεν ήταν καλοί στην αρχή, αλλά στο δεύτερο μέρο «ξέσπασαν» επιθετικά και κέρδισαν σχετικά άνετα στο τέλος. Πλέον η Μπάμπεργκ έχει ρεκόρ 8-13 και διατηρεί ελάχιστες πιθανότητες πρόκρισης, ενώ η Μακάμπι έχει 7-14. Πρώτος σκόρερ του αγώνα και της Μπάμπεργκ ο Στρέλνιεκς με 25 πόντους(10/10 σουτ), με τον Μίλλερ να ακολουθεί για τους γηπεδούχους με 19 πόντους. Για την Μακάμπι πρώτοι σκόρερ ήταν οι Γκάουντλοκ και Σίλει

με 22 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Το φιλμ του αγώνα.

Με την αστοχία να κυριαρχεί στα πρώτα λεπτά, με το πρώτο καλάθι να προέρχεται μετά από ενάμισι λεπτό έπειτα καλάθι δύο πόντων από τον Μέλι οι δύο ομάδες πηγαίνανε καλάθι-καλάθι για πάνω από 4 λεπτά(7-7 στο 4ο λεπτό).Ο Μίλλερ αρχικά και ο Ζήσης μετά έδωσαν προβάδισμα 5 πόντων για τους γηπεδούχους 5 λεπτά πριν την λήξη του δεκαλέπτου με δίποντο και τρίποντο αντιστοίχως.Η Μακάμπι κατάφερε και αντέδρασε στο ξέσπασμα της Μπάμπεργκ με τρίποντο του Πνίνι(13-14) με 2.41 για την λήξη. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την Μακάμπι στο +5 με σκορ 16-21.

Ο Ζήσης άνοιξε το σκορ με δύο εύστοχες μετά από φάουλ που του έκανε ο Πνίνι για το δεύτερο δεκάλεπτο κάνοντας το 18-21 μειώνοντας στους τρεις πόντους. Ο Βερεμένκο αφού σκόραρε, κερδίζοντας και το 2ο προσωπικό φάουλ του Σίλει διαμορφώνοντας με έμμεσο τρίποντο το 26-29.Το σκορ είναι 31-36 με 4 λεπτά για το ημίχρονο, ο Γκάουντλοκ με 2 δικά του καλάθια κάνουν το 34-40 αφού είχε προηγηθεί τρίποντο από τον Λο. Με ένα μικρό σερί 5 πόντων των γηπεδούχων με δίποντο από τον Μέλι και τον Λο να συνεχίζει να εκτελεί από τα 6.75μ γίνεται το σκορ 39-42 και η Μπάμπεργκ να πλησιάσει στους τρεις πόντους για άλλη μια φορά με το τελευταίο λεπτό να μπαίνει. Από ένα φάουλ σε Ζήση και Γκάουντλοκ που συμπληρώνουν τα δύο φάουλ και οι δύο, με τον Έλληνα παίκτη να αποχωρεί και στην θέση του να μπαίνει ο Μίλλερ με 18 δευτερόλεπτα να μένουν. Το ημίχρονο λήγει με το σκορ να έχει πάει στο 41-43 για τους Ισραηλινούς να προηγούνται με δύο πόντους.

Δύο λεπτά χωρίς καλάθι για τις ομάδες με τον Μίλλερ να σπάει το ρόδι και να κάνει το 43-45 με 8.05 να απομένουν και ο ίδιος να φτάνει τους 6 πόντους . Με τον Στρέλνιεκς να μοιράζει ασσίστ και να σκοράρει για τους γηπεδούχους να περνάνε μπροστά για πρώτη φορά μετά ώρα για το 52-51. Ακολουθεί ενά σερί 8-2 από την Μπάμπεργκ και φτάνει το σκορ στο 58-53 με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο του αγώνα με τον κόουτς της Μακάμπι να αναγκάζεται να πάρει τάιμ αουτ. Τρεία λεπτά για το τέλος του δεκαλέπτου με τον πάγκο της Μακάμπι να κάνει δύο αλλαγές για να αλλάξει την εικόνα. Ο Στρέλνιεκς το έχει πάρει προσωπικά και με τρία προσωπικά του καλάθια κάνει το 66-53 με την τρίτη περίοδο να λήγει.

Πρώτο λάθος για τον Μέλι, με τον Σίλει να μην το τιμωρεί με δύο άστοχα σουτ, όχι όμως ο Στρέλνιεκς που με 2 τρίποντα και 4/4 στο σύνολο κάνει το 72-56 και φτάνει στους 22 πόντους. Η Μακάμπι σε εκείνο το σημείο προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την χαλαρότητα και τα λάθη των παικτών της Μπάμπεργκ ώστε να επιστρέψει στο ματς. Με κυρίαρχο πρωταγωνιστή τον Γκάουντλοκ μείωσε μέχρι και τους 6 πόντους (76-70 στο 6.10) αλλά δεν ήταν αρκετό. Επειδή μετά από το τάιμ αουτ του Τρινκιέρι στο 76-70, οι παίκτες του με ένα σερί 14-5 να διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα με σκορ 90-75.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 41-43, 66-53, 90-75

Μπάμπεργκ: Κοζέρ(3), Μέλι(8), Ζήσης(7), Στρέιτζερ, Τάις(10), Λο(13), Στρέλνιεκς(25), Βερεμένκο(3), Μίλλερ(17), ΜακΝιλ, Χέκμαν, Ραντόσεβιτς(4)

Μακάμπι: Γκάουντλοκ(22), Ράντ(2), Σίλει(19), Σμίθ(8), Μέκελ(4), Πνίνι(6), Σέγκεφ, Οχαγιόν(3), Λάντεσπεργκ, Αλεξάντερ(9), Άιβερσον(2)