Ξέσπασαν στον Πανιώνιο «Kill Bill» και Ολυμπιακός!

Έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Βασίλη Σπανούλη, ο Ολυμπιακός κατάφερε να περάσει από τη Νέα Σμύρνης επικρατώντας σχετικά εύκολα του Πανιωνίου με 77-66 στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου της Basket League ΟΠΑΠ. Έτσι μετά την ήττα

από την Αρμάνι Μιλάνο με 30 πόντους διαφορά (81-51), η ομάδα του Πειραιά αντέδρασε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο επιστρέφοντας στον σωστό δρόμο…

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με ένα σερί 10-1, αλλά ο Πανιώνιος επέστρεψε δυναμικά και γρήγορα. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν έχασαν το προβάδισμα και στη συνέχεια άρχισαν και πάλι να δημιουργούν μία μικρή διαφορά με τον Βασίλη Σπανούλη να οδηγεί επιθετικά τους Πρωταθλητές Ευρώπης. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 23-15 υπέρ της ομάδας του Πειραιά, ενώ ο αρχηγός του Ολυμπιακού σταμάτησε στους 19 πόντους στο πρώτο μισό του αγώνα έχοντας κάποια στιγμή 5/5 τρίποντα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 48-39 υπέρ της ομάδας του Πειραιά που βρήκε τις λύσεις στην επίθεση, αλλά δέχτηκε αρκετούς πόντους στην άμυνα.

Το ποσοστό στα τρίποντα έπεσε για τον Ολυμπιακό με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (από 6/8 σε 6/14), αλλά η διαφορά ανέβηκε, καθώς ανέβηκε και η απόδοση των Πρωταθλητών Ευρώπης στην άμυνα. Ο Σπανούλης συνέχισε να είναι καλός επιθετικά, ενώ πήρε βοήθειες και από τους Λοτζέσκι και Σίμονς. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 65-53 υπέρ του Ολυμπιακού, ενώ στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι κράτησαν μία διαφορά 10 πόντων μέχρι το τέλος. Έτσι η ομάδα του Πειραιά επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 77-66.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 39-48, 53-65, 66-77.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 19 (3), Ντούβνιακ, Κάρτερ 8, Μίλμπουρν 5, Αθανασούλας, Μπατής 6, Σκορδίλης 2, Λάνγκφορντ 15 (1), Μισέλ 3, Σίμτσακ 2, Κυρίτσης 6, Σαλούστρος.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ντάνστον 4, Σπανούλης 26 (6), Περπέρογλου 11, Σλούκας, Κόλινς 3, Σίμονς 9, Λοτζέσκι 13 (3), Μπέγκιτς 2, Πρίντεζης 4, Αγραβάνης, Μάντζαρης 5.