Βελτιωμένος (ελαφρώς) και 2-0 ο ΠΑΟ (83-77) τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ έβαλε και πάλι δύσκολα στον Παναθηναϊκό, ο οποίος ωστόσο στο τέλος κατάφερε να πάρει τη νίκη με 83-77 και να κάνει το 2-0 στη σειρά με την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Οι νικητές μπορεί να μην είχαν τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη σε ανάλογη μέρα με το πρώτο παιχνίδι, αλλά οι Δημήτρης Διαμαντίδης (17π.) και Τζέιμς Γκιστ (17π.) πήραν την ομάδα στις πλάτες τους επιθετικά και την οδήγησαν στην κατάκτηση του ροζ

φύλλου αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν και πάλι δυνατά, όπως έκαναν και στον πρώτο αγώνα της σειράς και πήραν το προβάδισμα απέναντι στους «πράσινους». Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου επέβαλλαν τον ρυθμό τους, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 18-15 υπέρ της ομάδας της Θεσσαλονίκης που πήγε τη διαφορά ακόμα και σε διψήφια διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε τη διαφορά με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 37-31 υπέρ του ΠΑΟΚ. Με την έναρξη του δευτέρου μισού του αγώνα, ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 17-6 και πήρε το πάνω χέρι (48-43), χάρη στα συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 56-53 υπέρ των «πρασίνων», οι οποίοι στην τελευταία περίοδο δεν κινδύνεψαν ιδιαίτερα και πήραν τη νίκη με 83-77.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 31-37, 56-53, 83-77