Β' Εθνική: Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής (Νότος)

Με νίκη συνέχισε την πορεία του ο Αμύντας, ο οποίος στο κλειστό της «Πυρκάλ» δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει του Εργοτέλη με 75-62, συνεχίζοντας την εξαιρετική της πορεία πρωταθλητισμού. Οι «πορτοκαλί» πήραν από την αρχή το προβάδισμα κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με 39-33, έχοντας τρομερή ευστοχία και με τους Τοπάλι και Μπάρμπα εύστοχους έξω από την γραμμή των 6.75. Για τους Κρητικούς πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Καραλής.

Στην 12η του νίκη στο πρωτάθλημα έφτασε ο Πανελευσινιακός, ο οποίος στο κλειστό της

Γούβας πέτυχε την ευκολότερη του νίκη στην φετινή σεζόν, κερδίζοντας τον Φιλαθλητικό με 79-54, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε με συνοπτικές διαδικασίες από το 3ο δεκάλεπτο. Στον αντίποδα η ομάδα του Τάκη Ζήβα θα πρέπει να έχει το νου της να πετύχει τις νίκες ώστε να μην έχει προβλήματα στην συνέχεια.

Νίκη...οξυγόνο πέτυχε η Ένωση Ιλίου η οποία με τους Γιώργο Ζαφειράκη και Γιάννη Καράμπελα στον πάγκο της επικράτησε με 70-61 του Παπάγου, ανεβαίνοντας πάνω από την ζώνη της παραμονής. Οι «Στρατηγοί» προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, παρότι είχαν εκτός τους Διαμαντόπουλο, Σιούτη και Υφανή, ενώ είχε τραυματία τον Δορκοφίκη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Κυριακή 28 ΦεβρουαρίουΠανελευσινιακός-Φιλαθλητικός 79-54Ένωση Ιλίου-Παπάγου 70-61Xολαργός-Κορωπί 74-81Έσπερος-Ιωνικός Νικαίας 57-59Νίκη Αμαρουσίου-Κρόνος Αγ. Δημητρίου 65-75Ηράκλειο-Ίκαρος Ν. Σμύρνης 73-71Αμύντας-Εργοτέλης 75-62Δευτέρα 29 ΦεβρουαρίουΠανιώνιος-Προμηθέας Χαλ.
Η βαθμολογία (σε 20 αγώνες): 1. Ηράκλειο 36 (16-4)------------------------------------
2. Αμύντας 35 (15-5)