Τροπαιούχος κατά το... ήμισυ η Στρασμπούρ!

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η Στρασμπούρ επιβλήθηκε με 66-62 επί της Γαλατασαράι και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του φετινού Eurocup. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν είχε τον έλεγχο για περίπου 30', όμως οι γηπεδούχοι, που παρέμεναν κοντά στο σκορ, εκμεταλλευόμενοι και τη δύναμη της έδρας τους κατάφεραν να ανατρέψουν τα δεδομένα και να πάρουν τη νίκη.

Κορυφαίος για την ομάδα του Βενσάν Κολέ ήταν ο Κάμπελ με 16 πόντους (8 ριμπ, 6 ασ.) σε 37:53(!), ενώ καθοριστικός στο τέλος ήταν ο Χάουαρντ (11π.).

Από την Γαλατά, διακρίθηκε ο Μίτσοφ με 17 πόντους, οι οποίοι, όμως, δεν ήταν αρκετοί για τη νίκη.

Πλέον, όλα θα κριθούν την προσεχή Τετάρτη (27/04), όπου η Γαλατά θα υποδεχθεί τη Στρασμπούρ, με στόχο να υπερκαλύψει το +4 των "Γάλλων".

Το φιλμ

Όπως ήταν αναμενόμενο, οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά "σφιγμένες" στο παιχνίδι, δίνοντας ταυτόχρονα μεγαλύτερη έμφαση στην άμυνα. Κάπως έτσι, η πρώτη περίοδος έληξε με 7-8 υπέρ της Γαλατασαράι, ένα εξαιρετικά ασυνήθιστο σκορ για μπάσκετ τέτοιου επίπεδου.

Στη δεύτερη περίοδο, αμφότεροι οι αντίπαλοι βρήκαν τα πατήματά τους στο γήπεδο, με τη Γαλατά να καταφέρνει να ξεφύγει με +7 στα πρώτα λεπτά (12-19, 6:53''), χάρη στην εξαιρετική άμυνά της. Ωστόσο, η Στρασμπούρ αντέδρασε και με σερί 9-2 ισοφάρισε σε 21-21, 1:51'' πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου (23-24, 20').

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά στο +9 (29-38, 6:06''), όμως και πάλι η Στρασμπούρ είχε τις απαντήσεις και κατάφερε να μειώσει στο καλάθι στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (43-45, 30'), προϊδεάζοντας για μια τέταρτη περίοδο "φωτιά".

Συνεχίζοντας από εκεί που σταμάτησε, η ομάδα του Βενσάν Κολέ με ένα επιμέρους σκορ 11-7 στα πρώτα τρία λεπτά της τέταρτης περιόδου, κατάφερε να ανακτήσει μετά από πολλή ώρα το προβάδισμα (54-52, 7:09''). Με όπλο την άμυνά της και έχοντας πλέον τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, η Στρασμπούρ απέκτησε "αέρα" τέσσάρων πόντων (54-58) τρία λεπτά πριν το τέλος. Με τρίποντο του Μακ Κόλουμ, η Γαλατά πλησίασε στον πόντο (57-58, 2:37''), όμως με 2/2 βολές του Χάουαρντ (μετά από επιθετικό ριμπάουντ) και άλλες τόσες από τον (λόγω φάουλ του Μακ Κόλλουμ, σε προσπάθειά του να πάρει το επιθετικό ριμπάουντ μετά από δική του χαμένη βολή), οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν σταθερή τη διαφορά (62-58, 1:59''), ενώ λίγο αργότερα -πάλι με καλάθι του Χάουαρντ- ξέφυγαν με +6 (64-58, 1:38), παίρνοντας σαφές προβάδισμα νίκης. Με δύο βολές του Μίτσοφ, η Γαλατά μείωσε σε 66-60 ένα λεπτό πριν το τέλος, ενώ με καλάθι του Σιλμπ έκανε το 66-62 28'' πριν το τέλος, το οποίο έμελε να είναι το τελικό σκορ, καθώς οι φιλοξενούμενοι αποφάσισαν να μην κάνουν φάουλ, ώστε να "παγώσουν" το χρόνο και να παλέψουν για την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 7-8, 23-24, 43-45, 66-62

Στρασμπούρ (Κολέ): Κόλινς 8, Μπομπουά 5 (1), Λακόμπ, Λελούπ 11 (3), Κάμπελ 16 (3), Κορτάλ, Ντιλίκινα, Μουσιντί, Φοφανά 6, Γουίμς 9 (1), Ντουπόρ, Χάουαρντ 11. Γαλατασαράι (Αταμάν): Σιλμπ 12 (2), ΜακΚόλουμ 8 (1), Μίτσοβ 17, Εντζέ, Αράρ, Λάσμε 7, Τσαντεκίν, Γκριν 1, Γκιουλέρ 2, Τζέρελς 4, Κοκσάλ, Ντέιβις 11.

Δείτε τη στατιστική του αγώνα ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ.