Τρίτωσε το κακό για τον Πανιώνιο!

Ο Πανιώνιος ηττήθηκε και στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα (84-64) και οι ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση του EuroCup μειώνονται δραματικά, αφού οι «κυανέρυθροι» σε τρεις αγωνιστικές έχουν ισάριθμες ήττες!

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου και σε αυτό το ματς για το Last 32 της διοργάνωσης ήταν κατώτερη των περιστάσεων, με το δεύτερο ημίχρονο στη «Χάλα Πιονίρ» να είναι απίστευτα κακό. Οι Σέρβοι στο δεύτερο 20λεπτο είχαν επιμέρους σκορ 45-29

κι έτσι το 39-35 της ανάπαυλας γρήγορα… εκτοξεύτηκε ώστε ο Πανιώνιος να υποστεί δεύτερη συνεχόμενη βαριά ευρωπαϊκή ήττα, έπειτα από αυτή στο Μπιλμπάο (93-62) την προηγούμενη αγωνιστική.

Ο ΜακΚόλουμ ήταν ξανά επιθετική «όαση» για την ελληνική ομάδα και ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων (11 π.), την ώρα που ο Αστέρας, ο οποίος έφτασε στη δεύτερη νίκη του σε αυτή τη φάση, είχε «καρέ» διψήφιων σκόρερ, με κορυφαίο τον Σιμόνοβιτς (18 πόντους με 4/7 τρίποντα) και τον Τζένκινς (16π.), την ώρα που ο Νέλσον μοίρασε 11 ασίστ στους συμπαίκτες του!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν και το καλύτερο για τους Νεοσμυρνιώτες, οι οποίοι προηγήθηκαν αρχικά με 13-7 και στο 10’ με 19-16, ωστόσο ακολούθησε η… κάτω βόλτα, με τα υπόλοιπα τρία δεκάλεπτα να είναι όλα υπέρ των γηπεδούχων και χειρότερο το τρίτο όπου οι Σέρβοι έτρεξαν επί μέρους σκορ 22-12.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 39-35, 61-47, 84-64.
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ρέμπιτς, Μπλάζιτς 11, Σιμόνοβιτς 18(4), Μαριάνοβιτς 10, Ραντένοβιτς 6, Κάτιτς 7, Τέγιτς, Νέλσον 7(1), Τζένκινς 16(1), Ντραγκίσεβιτς 9(1).
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 11, Ντούβνιακ 7(1), Κάρτερ 6(2), Μίλμπουρν 6, Αθανασούλας, Μπατής 7(2), Σκορδίλης 6, Λάνγκφορντ 9(1), Μίσελ 4, Σίμτσακ 2, Κυρίτσης 4, Σαλούστρος 2.