Τριπλή "σκούπα"

Του Βαγγέλη Πάτα 23/05/2010 (16:32) Με όπλο την εξαιρετική της άμυνα και το εντυπωσιακό ξεκίνημα ( 18-4 στην πρώτη περίοδο) η Μπαρτσελόνα επικράτησε 65-47 στην έδρα της Γκραν Κανάρια και με 2-0 νίκες "σκούπισε" τη σειρά των προημιτελικών με τους νησιώτες. Ο Ναβάρο με 16 πόντους ήταν ο κορυφαίος των "μπλαουγκράνα" που είχαν σε πολύ καλή ημέρα και τον Λόρμπεκ (13π.). Η Μπαρτσελόνα θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά την Μάλαγα , η οποία απέκλεισε με μειονέκτημα έδρα τη Βαλένθια. Η ομάδα της Ανδαλουσίας έκανε σήμερα το 2-0 μετά την εντός έδρας νίκη με 85-76 . Ο Τζόελ Φρίλαντ με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων, ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης σε 13 λεπτά είχε 5 πόντους (1/2διπ., 1/1τρ.)και ένα ριμπάουντ.