Τουρκία: Νίκη... αγνοείται για Δέδα, αήττητη ενόψει Άρη η Μπάνβιτ

Μια ακόμη ήττα, την πέμπτη της σε ισάριθμα παιχνίδια γνώρισε η Γκαζιάντεπ του Στέφανου Δέδα, με 68-73 από τη Μπουγιουκτσεκμέτσε.

Η ομάδα του Έλληνα κόουτς κατάφερε να ξεφύγει με +10 κατά τη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου, όμως η διαφορά αυτή μειώθηκε στους τρεις στο τέλος του ημιχρόνου (35-38, 20'). Στην επανάληψη, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, με τη Γκαζιάντεπ να γνωρίζει τελικά την ήττα στις λεπτομέρειες.

Ο Ιβάνοφ (20π.) ήταν ο πρώτος σκόρερ των ηττημένων, όχι όμως και αρκετός για να δώσει

τη νίκη, ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Χέιζ (17π.).

Αντιθέτως, η Μπάνβιτ πέρασε από την έδρα της Μπαλικεσίρ με 102-98 και παρέμεινε αήττητη στο τουρκικό πρωτάθλημα, λίγες μέρες πριν την αναμέτρησή της με τον Άρη (9/11, 21:00) στο "Nick Galis Hall" για το Basketball Champions League. Θίοντορ (26π.), Τσάπελ (19π.) και Βίντμαρ (16π.) Από τους γηπεδούχους, μόνος του πάλευε ο Καλπέπερ, έχοντας 32 πόντους.