Το «θρίλερ» στον Άρη (71-69 την ΑΕΚ)

Σε ένα συγκλονιστικό ματς μεταξύ των δύο ομάδων, ο Άρης επικράτησε στο «νήμα» της ΑΕΚ με 71-69, διατηρώντας με τη μαχητικότητα των παικτών του στο φινάλε και τη δυναμική της έδρας του το αβαντάζ. Ο Ντούσαν Σάκοτα ήταν άστοχος υπό πίεση στο σουτ που θα έδινε την νίκη στους παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα και το ματς κατέληξε στους γηπεδούχους, προϊδεάζοντας για άλλο ένα μεγάλο ραντεβού στο ΟΑΚΑ. Ο Στέφεν

Αντεγκμπόγιε ήταν καθοριστικός, καθώς στους 16 του πόντους είχε και 9/10 βολές, μεταξύ των οποίων οι δύο που έκριναν το τελικό αποτέλεσμα. Νέιμικ, Πάσαλιτς και Βεζένκοφ έκαναν εξίσου καλή εμφάνιση, με 14, 13 και 12 πόντους αντίστοιχα, με τον πρώτο και τον τρίτο να έχουν μαζί 17 ριμπάουντ και το δεύτερο 7 ασίστ. Ο μοιραίος Σάκοτα ήταν μεταξύ των κορυφαίων, με 17 πόντους, με την Ένωση να έχει πρώτο σκόρερ τον Ντελινινκάιτις με 18 πόντους.

Το φιλμ

Ο Άρης μπήκε πιο δυναμικά στην αναμέτρηση, με τον Αλεξάντερ Βεζένκοφ να οδηγεί την ομάδα του και το 13-9 στα πρώτα πέντε λεπτά να προέρχεται από επτά προσωπικούς του πόντους. Με τους Ντελινινκάιτις, Σαρικόπουλο και Ίνγκλις, η ΑΕΚ αντέδρασε και κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ ύστερα από δύο λεπτά (15-16), με τον Σάκοτα έπειτα να αναλαμβάνει δράση και να φέρνει τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (17-21). Η ανισορροπία μεταξύ διπόντων και τριπόντων, όμως, για τους παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα, με τη συντριπτική πλειονότητα των σουτ να προέρχονται έξω από τη γραμμή των 6.75, τους στοίχισε, καθώς η διαφορά έκλεισε για το πρώτο δεκάλεπτο στη μικρότερη δυνατή τιμή της.

Αυτή η μείωση έδωσε «ώθηση» στους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη, οι οποίοι με αλλεπάλληλο «βομβαρδισμό» έξω από την «άρκτο» του τριπόντου προηγήθηκαν με 31-26 στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου. Μπονσού και, κυρίως, Σάκοτα απάντησαν στο «κρεσέντο» των Πάσαλιτς και Μούρτου με σερί 0-6 που έφερε μπροστά την ομάδα τους (31-32 στο 15’). Με απίστευτο σουτ του Πάσαλιτς, οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα με 36-34, για να επαναφέρει τη διαφορά στους 4 πόντους ο Νέιμικ (38-34). Σε εκείνο το σημείο, η ΑΕΚ ανταποκρίθηκε ξανά με σερί 0-6, για να διαμορφώσει το 40-40 του ημιχρόνου με εύστοχο ζευγάρι βολών ο Αντεγκμπόγιε.

Μπορεί ο Σάκοτα να συνέχισε… από εκεί που σταμάτησε (40-43), αλλά ένα σερί 11-0, υπογεγραμμένο από τους Βεζένκοφ και Νέιμικ έδωσε τον έλεγχο στον Άρη στα μέσα της τρίτης περιόδου (51-43). Ο Αμερικανός σέντερ έκανε λίγο αργότερα στο 53-45, για να ακολουθήσουν κάτι παραπάνω από δύο λεπτά «σιγής» των δύο ομάδων. Σε εκείνο το σημείο, Μιλόσεβιτς και Ουίλμπεκιν μίκρυναν την «ψαλίδα» σε απόσταση τριπόντου για τους φιλοξενούμενους, αλλά αντανακλαστικά υπήρχαν για τους προπορευόμενους, με ένα σερί 7-0 να τους δίνει διψήφια διαφορά (60-50 στο 19’). Ο Αντεγκμπόγιε, μάλιστα, έκανε και το +11 για την ομάδα με σουτ τριών πόντων (63-52).

Η ΑΕΚ μείωσε άμεσα σε μονοψήφιο αριθμό τη διαφορά, με ακόμη ένα διάστημα 2.5 λεπτών να περνά χωρίς σκορ, ύστερα από το 65-57 του Σάκοτα. Αυτό επωφέλησε και πάλι τους παίκτες του Σάκοτα, οι οποίοι προϊόντος του χρόνου πλησίαζαν τους αντιπάλους τους, με τον Ντελινινκάιτις να συμπληρώνει γρήγορο σερί 0-5 που έφερε τη διαφορά μετά από ώρα στους τρεις πόντους (65-62). Αμέσως μετά, θα ερχόταν η ώρα του Αθηναίου, ο οποίος με ακόμη 90 δευτερόλεπτα για το τέλος, ισοφάρισε σε 67-67.

Ο Πάσαλιτς ευστοχεί στη λήξη του χρόνου, για να απαντήσει ο Ντελινινκάιτις με εκπληκτικό αριστερό λέι-απ, 46 δεύτερα πριν την εκπνοή (69-69). Ο Αντεγκμπόγιε πατά γραμμή στην επόμενη κατοχή, με ακόμη 35 δευτερόλεπτα να απομένουν, αλλά ο Σάκοτα αστοχεί και ο Αντεγκμπόγιε έχει την ευκαιρία να διορθώσει το λάθος του από τη γραμμή των βολών. Είναι ψύχραιμος και ο Άρης προηγείται με 71-69, 10 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Στην τελευταία επίθεση, ο εκπληκτικός μέχρι τότε Σάκοτα αστοχεί, με το σουτ βέβαια να είναι υπό πίεση και από πολύ μακριά, και το ματς καταλήγει στους «κιτρίνους».

Δεκάλεπτα: 20-21, 40-40, 63-52, 71-69

Άρης (Πρίφτης): Τσιάρας, Πάσαλιτς 13 (3/4 τρίποντα, 7 ασίστ), Ριντ 6, Τόμας, Πουλιανίτης 3 (1), Χαρίσης 4, Βεζένκοφ 12 (3/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Νέιμικ 14 (10 ριμπάουντ), Μούρτος 3 (1), Σίμτσακ, Αντεγκμπόγιε 16 (1/2 τρίποντα, 9/10 βολές)

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ουίλμπεκιν 2, Παπαντωνίου, Ντελινινκάιτις 18 (4/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Σάκοτα 17 (3/6 τρίποντα), Σαρικόπουλος 7 (7 ριμπάουντ), Αθηναίου 5 (1), Μιλόσεβιτς 10 (1/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Μπονσού 6, Ίνγκλις 8 (2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)