Θρίαμβος της Τσεντεβίτα επί της Εφές

Η... αχόρταγη Τσεντεβίτα έριξε στο καναβάτσο άλλο ένα μεγάλο όνομα, με το σημερινό 84-80 επί της Εφές στο Ζάγκρεμπ που φέρνει τους Κροάτες ισόβαθμους πλέον στις δύο νίκες μετά από τέσσερις αγώνες με την Εφές που δεν δείχνει να πατάει καλά στα πόδια της.

Η Τσεντεβίτα μπήκε στο ματς με σκοπό να παρασύρει την Εφές σ' έναν γρήγορο ρυθμό και να μην επιτρέψει τη σκέψη στους πιο έμπειρους αντιπάλους και μέχρις ενός σημείου τα κατάφερε. Στο 2' οι Κροάτες προηγήθηκαν με 7-2 και στο 4 με 13-7, με τον Ζγκάνετς να

έχει πάρει τις πρώτες επιθετικές πρωτοβουλίες και τον συνήθη ύποπτο Μίρο Μπίλαν να ακολουθεί. Με δέκα δικούς του πόντους η Τσεντεβίτα προηγήθηκε με 24-18 στο 9', απέναντι σε μια Εφές που περίμενε σχεδόν τα πάντα από τον Σάριτς, μέχρι να αρχίσει να δίνει λύσεις και ο Οσμάν μειώνοντας στο 24-20 του δεκαλέπτου.
Σταδιακά η Εφές, με πιο γεμάτο ρόστερ και πιο ποιοτικούς παίκτες έφερε το ματς στα μέτρα της και στο 14' προηγήθηκε για πρώτη φορά με 31-30, έχοντας πάρει πόντους από τον Ντάνστον και τον Μπράουν. Στο 16' οι Τούρκοι ήταν μπροστά με 40-37, ήρθε ένα σερί 6-0 της Τσεντεβίτα να κάνει το 43-40, με τον Πίλεπιτς να δίνει σκορ από την περιφέρεια, κάτι το οποίο έκανε όμως και για την Εφές ο Ντίμπλερ δημιουργώντας το ισόπαλο 47-47 του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν... εκρηκτικό από την αρχή μέχρι το τέλος. Από το 49-49 οι Κροάτες "αφηνίασαν" και με πολύ πιεστική άμυνα και τον Αράποβιτς να σκοράρει με κάθε τρόπο, έκανε σερί 14-1 μέχρι το 26 και προηγήθηκαν με 63-50. Η οργή του Ιβκοβιτς ταρακούνσε τους παίκτες του που θυμήθηκαν να παίξουν κι αυτοί άμυνα, ο Σάριτς ξαναπήρε μπρος επιθετικά, με συμπαραστάτη τον Μπράουν και έτσι η Εφές συμμάζεψε τη διαφορά μέχρι το 65-59 του 30ου λεπτού.
Δύο λεπτά αργότερα, μάλιστα, οι Τούρκοιρποηγήθηκαν με 69-67 φέρνοντας και πάλι στην αφετηρία ένα παιχνίδι που έδειχνε να τους έχει ξεφύγει, με τον Μπράουν πλέον να είναι "καυτός" και να μη σταματιέται με κανέναν τρόπο.

Η Τσεντεβίτα ξαναπήρε τα ηνία στο σκορ με 74-72 στο 35' με τον Μπάμπιτς να δίνει τις επιθετικές λύσεις, ο Ερτέλ ανέβηκε για την Εφές και της έδωσε καθοριστικούς πόντους και η σκληρή μάχη καλά κρτούσε οδεύοντας προς το φινάλε. Το 78-78 στο 37'30'' ακολούθησαν συνεχόμενες κακές επιθέσεις, με την Τσεντεβίτα όμως να είναι αυτή που βρήκε τον δρόμο για το αντίπαλο καλάθι δύο φορές με τους Αράποβιτς και Πούλεν και 10 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη να προηγείται με 82-78 και να κρατάει τη νίκη στα χέρια της.

ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ (Μρσιτς): Πούλεν 11(1), Ουάιτ 5, Πίλεπιτς 12(2), Μπάμπιτς 12(1), Ζγκάνετς 8, Ουόκερ, Μπίλαν 16, Γκόρντιτς 4, Αράποβιτς 16

ΕΦΕΣ (Ιβκοβιτς): Τάιους 3, Μπαλμπάι, Μπράουν 17(2), Οσμάν 7, Μπατούκ 6(2), Σάριτς 16(1), Γκρέιντζερ 6, Ερτέλ 12(1), Ντίμπλερ 9(2), Ντάνστον 4, Ντουβερίογλου

Δείτε το στατιστικό του αγώνα ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ.