Τα αποτελέσματα (vid)

Εύκολη νίκη για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας εντός έδρας επί της Άλμπα Βερολίνου με 80-65. Η ομάδα του Μεσίνα έφτασε πλέον τις 6 νίκες σε 9 παιχνίδια ενώ η Άλμπα παραμένει με μία νίκη στον όμιλο. Για τον όμιλο του Παναθηναϊκού μεγάλη νίκη πήρε η Ζαλγκίρις εκτός έδρας επί της Μάλαγας με 67-83, φτάνοντας έτσι τους Ισπανούς στην βαθμολογία με 4 νίκες.

Τα αποτελέσματα:
ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Άλμπα Βερολίνου 80-65
Ουνικάχα Μάλαγα – Ζαλγκίρις Κάουνας

67-83

Εύκολα η ΤΣΣΚΑ με σούπερ Κρίστιτς

Ένα δεκάλεπτο (20-16) άντεξε η Άλμπα Βερολίνου στην Μόσχα κόντρα στην ΤΣΣΚΑ. Στην συνέχεια, οι πρωταθλητές Ρωσίας ανέβασαν την απόδοσή τους και σταθεροποίησαν την διαφορά σε διψήφια νούμερα κλείνοντας το ημίχρονο με 44-33. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και σταδιακά μείωναν την διαφορά εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι η ΤΣΣΚΑ χαλάρωσε. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 6 πόντους (65-59) αλλά ουδέποτε απειλήθηκαν ουσιαστικά οι γηπεδούχοι.

Ο Παπαλουκάς ανέλαβε να αποκαταστήσει την τάξη κάνοντας με τρίποντο το 70-59. Η Άλμπα όμως δεν παράτησε το παιχνίδι, έχοντας έναν Μπάιαρς σε εξαιρετικό βράδυ (3/3τρ), μειώνοντας στους πέντε (70-65). Με δύο καλάθια του Νέναντ Κρίστιτς, ο οποίος ήταν ο κορυφαίος παίκτης της ΤΣΣΚΑ κάνοντας εκπληκτικό παιχνίδι, η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Πολύ καλός ο Θοδωρής Παπαλουκάς, ο οποίος ήταν… τέλειος (2/2β, 1/1δ, 1/1τρ, 4ασ, 1κλ)!

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 44-33, 63-54, 80-65
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 9 (1), Μίτσοβ 10 (2), Τζάκσον 5 (1), Κρστιτς 20, Ουίμς 10 (2), Κάουν 7, Παπαλουκάς 7 (1), Πογκρασόφ, Βοροντσέβιτς 10 (1), Ζοζούλιν, Σοκόλοφ 2
ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ομπράντοβιτς): Σούλτζε 2, Τόμσον 10, Μπάιαρς 9 (3), Ντζέντοβιτς 10, Μιράλες, Γουντ 11, Φόστερ 2, Ιμπντίχι 4, Μόρλεϋ 10, Τραορέ 7.

Νίκη Ζαλγκίρις..χαμόγελα Παναθηναϊκού

Δυνατά ξεκίνησαν τον αγώνα οι γηπεδούχοι, οι οποίοι προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο έκτο λεπτό του αγώνα (17-7) βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση από αρκετούς παίκτες. Η Ζαλγκίρις όμως γρήγορα επέστρεψε στο σκορ κλείνοντας το δεκάλεπτο στους τρεις πόντους (19-16 οι γηπεδούχοι). Η ομάδα του Πλάθα προηγήθηκε μάλιστα στο 15 με τρίποντο του Μαγκράθ για πρώτη φορά, ενώ χάρη στην πολύ καλή της άμυνα έκλεισε το ημίχρονο στο +7 (31-38).

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ακριβώς όπως και το πρώτο, με την Μάλαγα να μπαίνει δυνατά και να μειώνει την διαφορά στους δύο (47-49). Η Ζαλγκίρις όμως με τους Λαφαγέτ και Κριστόφ Λαβρίνοβιτς έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με τρεις (56-59). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα το Πλάθα συνέχισε την εξαιρετική της άμυνα παίρνοντας προβάδισμα δώδεκα πόντων (60-72) και κάπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι. Η Μάλαγα για ακόμα μία φορά είχε πολλά νεκρά διαστήματα και κακή απόδοση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Αυτός, που χαμογελάει από τη νίκη αυτή της Ζαλγκίρις είναι ο Παναθηναϊκός, τον οποίο κυνηγούν οι γηπεδούχοι στην βαθμολογία.

Τα δεκάλεπτα:19-16, 31-38, 56-59, 67-83
ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Ρέπεσα): Σιμόν 13 (3), Ουίλιαμς 7 (2), Λίμα 6, Πάνκο, Βιντάλ 10 (2), Ουρτασούν 8, Κάλογουεϊ 3, Βάσκεζ, Ζόριτς 12, Ντράγκιτς, Πέροβιτς
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Πλάθα): Ντάρντεν 9 (1), Πόποβιτς 8 (1), Λαβρίνοβιτς Ντ. 7, Γιουσκεβίτσιους, Γιαφτόκας 4, Κουζμίνσκας 15 (2), Λαφαγιέτ 14 (2), Καουκένας 5 (1), Λαβρίνοβιτς Κ. 8 (1), Μαγκράθ 6 (2).