Τα αποτελέσματα (vid)

Ξεκούραστο απόγευμα, όπως αναμενόταν για τους Ρώσους, οι οποίοι επικράτησαν της Μπεσίκτας με 87-56. Η ομάδα του Κουρτινάιτις είναι πλέον τρίτη με ρεκόρ 5-3 και θα ισοβαθμήσει με τον νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός - Κάχα Λαμποράλ, που αγωνίζονται το βράδυ (αμφότεροι έχουν 4-3). Στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας στην Τουρκία, η Εφές Αναντόλου μετά την Ρεάλ Μαδρίτης την προηγούμενη εβδομάδα, κέρδισε με αντεπίθεση διαρκείας στο 2ο ημίχρονο και την ΤΣΣΚΑ

Μόσχας, με 63-60! Στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας δύσκολη νίκη πέτυχε η Ρεάλ Μαδρίτης απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου με 77-72 και παρέμεινε πρώτη μαζί με την Εφές με ρεκόρ 7-1 στον όμιλο του Παναθηναϊκού.

Τα αποτελέσματα:
Χίμκι - Μπεσίκτας 87-56
Εφές Αναντόλου - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 63-60
Ρεάλ Μαδρίτης - Άλμπα Βερολίνου 77-72

Εύκολα η Χίμκι

Η Χίμκι, η οποία όπως φάνηκε συνήλθε μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό, πήρε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και δεν άφησε σε κανένα περιθώριο στην αντίπαλό της να ελπίζει ότι μπορεί να πάρει κάτι από το συγκεκριμένο παιχνίδι. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 11 πόντους (38-27), διαφορά που μεγάλωσε ακόμα περισσότερο στο τρίτο δεκάλεπτο (63-46).

Στα τελευταία δέκα λεπτά το παιχνίδι είχε τυπικό χαρακτήρα με την Χίμκι να κάνει ένα επιμέρους 24-10 και να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της. Κορυφαίοι για τους νικητές, οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Πλάνινιτς, ήταν οι Ντέιβις (18π., 6ρ., 2ασ., 2κλ.), Μόνια (7π., 4ρ., 4ασ.) και Ζουκανένκο (10π., 4ρ.), ενώ για τους φιλοξενούμενους, που δεν έχουν ακόμα νίκη στο top-16, καλοί ήταν οι Μάρκοτα (6π., 9ρ., 4ασ.), Ναλγκά και Τσετίν.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 38-27, 63-46, 87-56.
ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Όγκουστιν 2, Φριτζόν 7 (1), Κόπονεν 8 (2), Βιάλτσεφ 7 (1), Λόντσαρ 10, Ρίβερς 14 (2), Μόνια 7 (1), Ντέιβις 18, Κβοστόφ 3 (1), Ζουκανένκο 10, Ντούντου 1.
ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Κουντέρ): Γιούινγκ 7 (1), Ακίν 2, Βίντμαρ 7, Φόλκερ 2, Μάρκοτα 6, Τσετίν 10 (2), Κρίστοφερ 8, Οζέρ 4 (1), Ναλγκά 10.

Υπνώτισε την "ρωσική αρκούδα"!

Οι φιλοξενούμενοι, μπήκαν πολύ δυνατά στο "κολασμένο" Αμπντί Μπεχτσί (16-22 1η περίοδο) και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από την αρχή του παιχνιδιού, παίρνοντας μία διαφορά 8 πόντων (26-34 ημίχρονο). Έως εκείνη την στιγμή κορυφαίος για τους Ρώσους ο Σάσα Καούν, με 10 πόντους. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι άρχισαν σιγά σιγά να ανεβάζουν την απόδοση τους, μειώνοντας λίγο την διαφορά (41-46 3η περίοδος).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η Εφές πραγματοποίησε την αντεπίθεση της, περνώντας μπροστά στο σκορ, 52-51 με τον Λούκας, στα 4:40 πριν το τέλος και βάζοντας "φωτιά" στο γήπεδο, για ένα "τρελό" τελευταίο τετράλεπτο! Ο Φάρμαρ, έδωσε ξανά το προβάδισμα με τρίποντο (59-58, 1:14) για την ομάδα του Μαχμούτι, που είχε χάσει προσωρινά και πάλι την πρωτοπορία από τρίποντο του Τεόντοσιτς. Με το σκορ 61-58 για τους Τούρκους, ο Καούν αστοχεί σε 2 βολές στα 26'' πριν το τέλος, αλλά με τον Τεόντοσιτς να ευστοχεί στις επόμενες για το 61-60, στα 7''! Τάιμ άουτ, φάουλ υπέρ της Εφές και δύο εύστοχες βολές με τον Φάρμαρ, για το 63-60. Δύο διαδοχικά άστοχα τρίποντα απο Έρτσεγκ και Τεόντοσιτς στην λήξη της αναμέτρησης, έδωσαν την μέγαλη νίκη στην τουρκική ομάδα, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!

Κορυφαίοι για τους νικητές ο Φάρμαρ με 15 πόντους ( 3/4 δίπ., 1/4 τρίπ., 6/6 β., 4 ριμπ.) και ο Λούκας με 14 πόντους (6/12 δίπ., 2/4 τρίπ., 11 ριμπ.). Για την ΤΣΣΚΑ, άλλη μία σπουδαία εμφάνιση για τον Μίλος Τεόντοσιτς (26 πόντους, 3/6 δίπ., 5/10 τρίπ., 5/6 β., 4 ριμπ., 5 ασίστ), που αυτή την φορά δεν συνδυάστηκε με νίκη για την ομάδα του. Ο Θοδωρής Παπαλουκάς, πρόσθεσε άλλους 2 πόντους (1/1 δίπ., 3 ριμπ., 2 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 26-34, 41-46, 63-60.
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Μαχμούτι): Φάρμαρ 15 (1), Βούγιασιτς 2, Ερντέν 10, Τουντσερί 7 (1), Σιπ 6, Γκονλούμ, Σαβάνοβιτς 7, Λούκας 14, Γκιουλέρ 2, Μπάρατς.
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 26 (5), Μίτσοβ 7 (1), Τζάκσον 2, Κρστιτς 4, Ουίμς 5 (1), Έρτσεγκ 2, Κάουν 12, Παπαλουκάς 2.

Νίκη με... άγχος για Ρεάλ Μαδρίτης

Οι Μαδριλένοι πολλές φορές έδειξαν να καθαρίζουν το παιχνίδι παίρνοντας διψήφιες διαφορές, η παθιασμένη όμως Άλμπα πάντα επέστρεφε και πλησίαζε στο σκορ. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ άστοχοι από τα 6,75 εκτός από τους Κάρολ και Μίροτιτς, που έδειχναν καυτοί, σημειώνοντας όλα τα τρίποντα της ομάδας τους. Από την άλλη η γερμανική ομάδα , η οποία αγωνιζόταν χωρίς άγχος ψάχνοντας την δεύτερη νίκη της στο top-16, είχε σε πολύ καλή μέρα τους Τόμσον (14π, 7ρ), Γουντ (11π) και Ιμπντιχί (11π, 9ρ).

Σε πολλά σημεία του παιχνιδιού φαινόταν ικανή να πάρει τη νίκη (48-50 τρίτο δεκάλεπτο) αλλά στο τέλος έμεινε από δυνάμεις και λύσεις. Μάλιστα στο τελευταίο δεκάλεπτο η Άλμπα πέρασε και μπροστά στο σκορ 51-53 χωρίς συνέχεια όμως αφού Κάρολ (16π με 4τρ), Ρέγιες (11π) και Μίροτιτς (12π με 2τρ) ανέλαβαν πρωτοβουλίες στην επίθεση και εκτόξευσαν ξανά την διαφορά σε διψήφια νούμερα. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα μειώνοντας στους πέντε στο τελευταίο λεπτό. Η ψυχραιμία όμως της Ρεάλ στο τέλος της έδωσε μία δύσκολη αλλά πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 34-33, 48-50, 77-72.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Φερνάντεθ 14, Σουάρεθ 6, Ρέγιες 11, Μίροτιτς 12 (2), Ροντρίγκεθ 2, Χετσέιμεϊρ 7, Μπέγκιτς 4, Κάρολ 16 (4), Γιουλ 2, Σλότερ 1, Πόσιους 2.
ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ομπράντοβιτς): Σούλτζε 3 (1), Σαφάρτζικ 8 (2), Τόμσον 14, Μπάιαρς 5 (1), Ντζέντοβιτς 4, Μιράλες 9, Γουντ 11 (2), Φόστερ 7, Ιμπντίχι 11.