Στου δρόμου τα μισά για τους «4» η Μπάγερν, προβάδισμα για Τρέντο

Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Eurocup έκανε η Μπάγερν Μονάχου, μετά την επικράτησή της με 99-89 επί της Γαλατάσαραϊ.

Η Μπάγερν ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 29-22 στο πρώτο δεκάλεπτο. Από εκεί και μετά, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και παρά το γεγονός ότι η Γαλατάσαραϊ πλησίασε αρκετές φορές σε απόσταση βολής διατήρησαν το προβάδισμα και έτσι έφτασαν στη νίκη, εξασφαλίζοντας μάλιστα μια αρκετά καλή διαφορά ενόψει της ρεβάνς

στην Τουρκία.

Τόμσον, Σαβάνοβιτς και Ρένφρο με 20, 19 και 17 πόντους αντίστοιχα πρωταγωνίστησαν για τους νικητές, ενώ από τη Γαλατάσαραϊ ξεχώρισαν οι Μίτσοφ (22π.) και Λάσμε (18π.), δίχως ωστόσο να μπορέσουν να αποτρέψουν την ήττα της ομάδας τους.

Δεκάλεπτα: 29-22, 50-44, 74-67, 99-89

Μπάγερν Μονάχου (Πέσιτς): Τόμπσον 20 (9ρ.), Κομπς 4, Ρένφρο 17 (1τρ., 5ασ.), Ζίπσερ 3 (1τρ., 5ρ.), Σαβάνοβιτς 19 (3), Γκαβέλ 4, Κλέμπερ 9, Τέιλορ 10 (2), Μπράιαντ 13 (9ρ.). Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): Σιλμπ 13 (3), ΜακΚόλουμ 22 (4τρ., 5ρ., 7ασ.), Λάσμε 18 (6ρ.), Γκριν 5 (1), Γκιουλέρ 9 (1τρ., 5ρ.), Τζέρελς 1, Κοκσάλ, Ντέιβις 6.

Δείτε τη στατιστική του αγώνα ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

«Σοκ» στην Αρμάνι Μιλάνο προκάλεσε η Τρέντο, κερδίζοντάς τη επίσης με διαφορά 10 πόντων (83-73), και βάζοντας σοβαρή υποψηφιότητα για άλλον έναν «ηχηρό» αποκλεισμό στην φετινή διοργάνωση.

Ο ιταλικός «εμφύλιος» κράτησε σε ισορροπία για μόλις ένα ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να έχουν μεν το προβάδισμα, αλλά το σύνολο του Γιασμίν Ρέπεσα να ακολουθεί κατά πόδας (45-41). Ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των παικτών του Μαουρίτσιο Μπουσκάλια, ήταν εκείνο που τους έκανε να «εκτοξευτούν», παίρνοντας «αέρα» 13 πόντων στο τέλος της περιόδου και βάζοντας σε έντονο προβληματισμό τους αντιπάλους τους (66-53). Το ακόμη καλύτερο νέο, είναι ότι διατήρησαν σε καλά επίπεδα το προβάδισμά τους και η εικόνα αυτού του αγώνα τουλάχιστον, τους κάνει να αισθάνονται αρκετά αισιόδοξοι για τον επαναληπτικό αγώνα στη Λομβαρδία.

Ο Πέπε Ποέτα έκανε ένα από τα καλύτερα ματς της καριέρας του, με 20 πόντους και τρεις ασίστ, ενώ «πολυεργαλείο» των νικητών ήταν για άλλη μια φορά ο Νταβίντε Πασκόλο με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ. Ξανά καταλυτικός αποδείχθηκε ο Τζούλιαν Ράιτ, με double double 13 πόντων και 10 ριμπάουντ. Για τους ηττηθέντες, 16 πόντους με 7 ασίστ είχε ο Μάντας Καλνιέτις, με τον Μίλαν Μάτσβαν να προσθέτει 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 21-19, 45-41, 66-53, 83-73

Τρέντο (Μπουσκάλια): Ποέτα 20 (3), Σάντερς 4, Πασκόλο 19, Φοράι, Φλακαντόρι, Σάτον 12, Λόκετ 12 (2), Λεκτάλερ 3, Ράιτ 13

Αρμάνι Μιλάνο (Ρέπεσα): ΜακΛίν 12, Λαφαγιέτ 9 (3), Τζεντίλε 9 (1), Τσερέλα 3 (1), Καλνιέτις 16 (2), Μάτσαν 14 (1), Τσιντσαρίνι 4, Σάντερς 6, Μπάρατς

Δείτε τη στατιστική του αγώνα ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ.