Σπανούλης και Πρίντεζης δίνουν το διπλό (105-87)

Ο Ολυμπιακός παρότι δυσκολεύτηκε, τελικά επικράτησε των Τρικάλων με 105-87. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου βρέθηκαν στην αρχή ακόμα και με 20 πόντους μπροστά και παρότι τα Τρίκαλα αντέδρασαν και έφτασαν ακόμα και στο -7 στη τρίτη περίοδο, στο τέλος Πρίντεζης και Σπανούλης πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και πήραν το ροζ

φύλλο αγώνα στην έδρα της ομάδας του Κώστα Φλεβαράκη. Βασικός παράγοντας για την νίκη των «Ερυθρόλευκων» ήταν και οι ασσίστ, με τους νικητές να έχουν 24, 10 παραπάνω από τους γηπεδούχους που είχαν 14. Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό ήταν ο Σπανούλης με 25 πόντους και ο Πρίντεζης με 22, με άξιους συμπαραστάτες τους Λοντζέσκι με 17 και Μάντζαρη με 10, ενώ από την πλευρά των γηπεδούχων οι Ίνγκραμ και Τσούπκοβιτς είχαν από 15 πόντους.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ξεκινήσαν πολύ καλά την αναμέτηση και έχοντας εξαιρετική κυκλοφορία βρέθηκαν γρήγορα με διψήφια διαφορά 9-19 (6΄). Τελικα με τους Τρικαλινούν να σκοράρουν μόνο 3 πόντους, το δεκάλεπτο έκλεισε στο 12-32. Οι γηπεδούχοι με τον Ίνγκραμ να παίρνει μπρος, μείωσαν στο 30-39 (15΄). Ο Ολυμπιακός αφυπνήστηκε κάπου εκεί και ανέβασε την διαφορά, όμως και πάλι τα Τρίκαλα ήταν εκεί και με τον Νικόλόπουλο να σκοράρει στο τέλος του ημιχρόνου, το σκορ όταν οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ήταν στο 43-53, με τους παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη να σκοράρους συνολικά 31(!) πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Με την αρχή της επανάληψης, οι «Ερυθρόλευκοι» τρέχοντας σωστά το γήπεδο και εκμεταλευόμενοι τον Σπανούλη, ανέβασαν και πάλι την διαφορά, με τα Τρίκαλα όμως να τρέχουν ένα 6-0 και να «κλείνουν» τη ψαλίδα κάτω από τους 10 (62-71 26΄). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τα Τρίκαλα να μειώνουν ακόμα περισσότερο και να φτάνουν στο -8 (70-78). Στην τελευταία στροφή του αγώνα ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να καθαρίσει το παιχνίδι και με τον Πρίντεζη να δημιουργεί και να σκοράρει για την ομάδα του, η διαφορά έφτασε και πάλι σε διψήφια τιμή και παρά την προασπάθεια τον Τρικάλων το προβάδισμα δεν άλλαξε χέρια, με το τελικό σκορ να είναι 105-87.

Τα δεκάλεπτα: 12-32, 43-53, 70-78, 87-105.
Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 15 (3), Νικολόπουλος 9 (2), Τρέισι 11 (2), Χάρις 14 (2), Τσούπκοβιτς 15 (2), Πάνος 8, Σπανός, Ματαλόν, Βαρυτιμιάδης, Χουχούμης, Αλεξάντερ 11, Χολ 4.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 13, Ντάνστον 12, Σπανούλης 25 (2), Ντάρντεν 2, Σλούκας, Λαφαγιέτ, Λοτζέσκι 17 (4), Χριστοδούλου, Πρίντεζης 22 (3), Μάντζαρης 10 (2), Καββαδάς 4