ΣΛΟΒΕΝΙΑ – ΗΠΑ 77-99

29/08/2010 (18:28) Το δύο στα δύο έκαναν οι ΗΠΑ καθώς επικράτησαν και της Σλοβενίας με 99-77 . Οι Αμερικανοί μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι από τους Σλοβένους και παίζοντας εξαιρετική άμυνα κατάφεραν να αποκτήσουν μια διαφορά 12 πόντων με τη λήξη του δεκαλέπτου. Η ομάδα του Μέμι Μπετσίροβιτς προσπάθησε αρχικά να αντιδράσει στο δεύτερο δεκάλεπτο φέρνοντας τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό πόντων, όμως οι ΗΠΑ κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι στο σκορ, τελειώνοντας το ημίχρονο με το υπέρ τους 42-28. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το σκηνικό δεν άλλαξε και η ομάδα του Μάικ Σιζέφσκι παίζοντας γρήγορο και αποτελεσματικό μπάσκετ έφτασε στην άνετη επικράτηση με 99-77 .Κορυφαίος για τους Αμερικανούς ήταν ο Κέβιν Ντουράντ με 22 πόντους ενώ για τους Σλοβένους ο Μπόστιαν Νάχμπαρ πέτυχε 13 .