Σκόνταψε στην Σαρδηνία η ΑΕΚ (vid)

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να φτάσει στην 7η νίκη της στο Basketball Champions Leageue,χάνοντας στο τέλος από την Σάσαρι με 80-78 σε ένα ματς με πολλή ένταση.Στα 6’’ πριν την λήξη ο Σάκοτα έκανε το 79-78,αλλά μία βολή του Στίπσεβιτς διαμόρφωσε το τελικό σκορ.Εύστοχες και οι δύο ομάδες από την γραμμή του τριπόντου με 10/20 για την Σάσαρι και 10/32 για την ΑΕΚ.Με το αριστερό μπήκε στο 2017 η ελληνική ομάδα που πλέον μετράει ρεκόρ 6-5 και βρίσκεται στην τέταρτη

θέση του πέμπτου ομίλου.

Πρώτος σκόρερ για την «Ένωση» ο Ντίξον με 18 πόντους.Ακολούθησαν Ούκιτς με 16 και Σάκοτα με 13.Ο Ελονού στο ντεμπούτο του είχε 5 πόντους ,2 ριμπάουντ,1 ασίστ και 1 λάθος σε 13’ συμμετοχής.Για τους νικητές ο Μπελ είχε 14 πόντους με 4/5 τρίποντα ενώ ο Στίπσεβιτς είχε 13 και την καθοριστική βολή στο τέλος.

Το φιλμ

Δυναμικά ξεκίνησε η ΑΕΚ στο παιχνίδι,με σερί 11-2,με 5 πόντους του Σάκοτα και δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ούκιτς στα πρώτα 3 λεπτά,αναγκάζοντας τον Φεντερίκο Πασκίνι να πάρει τάιμ άουτ.Η Σάσαρι αντέδρασε και στις επόμενες επιθέσεις βρήκε εύκολα σουτ από τα 6.75 για να μειώσει σε 11-14,κάτι που εκνεύρισε τον Γιούρι Ζντοβτς να βάλει τις φωνές στους παίκτες του.Η «Ένωση» παρέμενε χωρίς καλάθι για πάνω από δύο λεπτά με τους Ιταλούς να περνούν μπροστά με καλάθι του Λαουάλ (16-14),πριν ο Ελονού σημειώσει τους πρώτους πόντους με την φανέλα της ΑΕΚ,καρφώνοντας για το 16-16.Με δύο λεπτά να απομένουν η Σάσαρι κατάφερε να πάρει μικρή διαφορά 4 πόντων για το 22-18,ύστερα από απανωτά κλεψίματα.Χαλάρωσαν πολύ οι άμυνες αμφοτέρων,με το ένα καλάθι να διαδέχεται το άλλο για το 26-24 της πρώτης περιόδου.

Η Σάσαρι έφτασε την διαφορά στους 7,στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου,με «σκοτωμένο» τρίποντο του Στίπσεβιτς για το 33-26.Ουίλιαμς και Ντίξον βοήθησαν την ΑΕΚ να πλησιασει στους 4 και ο Μαυροειδής έφερε το ματς στο καλάθι (34-32).Ακολούθησε ένα φάουλ του Λαρεντζάκη σε τρίποντο του Λάσει,με τον παίκτη της Σάσαρι να έχει 2/3 βολές.Οι «κιτρινόμαυροι» προσπαθούσαν να ανακόψουν με φάουλ τις επιθέσεις των Ιταλών και να δυσκολέψουν τα πλάνα τους.Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι διατηρούσαν ένα μικρό προβάσισμα (41-36).Ήταν φανερό πως η ΑΕΚ έπαιζε χωρίς την απαιτούμενη συγκέντρωση,με του παίκτες της να αστοχούν σε εύκολα λέι απ,ενώ και η Σάσαρι ήταν βιαστική στις επιλογές της.Ο Μπελ με δύο τρίποντα έκανε το 47-40 με 1’ και 20’’ για το ημίχρονο.Ο Λαρεντζάκης έφτασε τα 3 φάουλ και έδωσε την θέση του στον Σκουλίδα.Στην στην συνέχεια ο Ιβάνοβιτς υπέπεσε σε βήματα μετά το νταμπλ τιμ των Ιταλών.Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ 51-42.Τραγική η άμυνα της «Ένωσης» έχοντας επιτρέψει 7 τρίποντα στην Σάσαρι.3/14 από την γραμμή των 6.75 η ΑΕΚ και συνολικά 19/40 σουτ εντός πεδιάς.

Όπως και στην αρχή του αγώνα,έτσι και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ μπήκε πολύ καλά.Σερί 6-0 για την «Ένωση» και το σκορ στο 51-48.Ο Ντίξον ισοφάρισε με τρίποντο και ο κόουτς Πασκίνι πήρε τάιμ άουτ.Εντυπωσιακό το 9-0 της ΑΕΚ που προκάλεσε αναταραχή στα πλάνα της ιταλικής ομάδας .Τεσσεράμισι λεπτά χωρίς σκορ για την Σάσαρι που τα είχε βρει σκούρα απέναντι στην αποφασισμένη ΑΕΚ,πριν ο Σακέτι κάνει το 54-51.Οι φιλοξενούμενοι είχαν ήδη 3/4 τρίποντα με στο τρίτο δεκάλεπτο,με τον Ντίξον να φτάνει τους 14 πόντους για το 54-54.Ο πρώην γκαρντ του Ολυμπιακού,Τζόνσον-Όντομ,έκανε το 56-54 για την Σάσαρι.Το σκορ δεν άλλαξε για 2 λεπτά μέχρι Ιβάνοβιτς και Σαβάνοβιτς να ευστοχούν για το 56-56.Στα 1’ και 25’’ για το τέλος της τρίτης περιόδου ο Ντίξον ισοφάρισε με 2/2 βολές,για το 58-58.Οι γηπεδούχοι ήταν εύστοχοι στον χρόνο που απέμενε,φτάνοντας στο 64-60.

Οι Ιταλοί έτρεξαν ένα 5-0 για το 69-60,πριν ο Ούκιτς μειώσει για το 69-63 στο 32’.Πολλά νεύρα και ένταση από τον Γιούρι Ζντοβντς στα τάιμ άουτ,με τον τεχνικό της ΑΕΚ να επιτίθεται λεκτικά στον Δημήτρη Μαυροειδή.Λαρεντζάκης και Ούκιτς μείωσαν σε 71-68 με 6’ και 23’’ για το τέλος .Πέρασαν δύο λεπτά για να μπει καλάθι στο ματς με τον Λιντέκα,πρώην άσο της Ολυμπιάδας Πατρών να κάνει το 73-68.Ο Σαβάνοβιτς έκανε το 75-68,δίνοτας αέρα 7 πόντων στην Σάσαρι,πριν ο Ούκιτς μειώσει με 2/2 βολές.Δραματικά τα δύο λεπτά για την λήξη του αγώνα.Ο Ντίξον με δικές του βολές έκανε το 75-72 και στα 41’’ για την λήξη ο Σαβάνοβιτς έκανε το 77-72.Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο στα 25’’ έφερε την ΑΕΚ στο καλάθι (77-75).Ήρθαν δύο βολές του Στίπσεβιτς για το 79-75,πριν το τρομερό τρίποντο του Σάκοτα για το 79-78.Στίπσεβιτς και Ούκιτς έκαναν λάθος στις επαναφορές της μπάλας,με τον γκαρντ των «κιτρινόμαυρων» να δέχεται σπρωξιά από οπαδό της Σάσαρι,με αποτέλεσμα να δημιουργείται μικρή σύρραξη. Μια βολή του Στίπσεβιτς διαμόρφωσε το τελικό 80-78.

Δεκάλεπτα: 26-24,51-42,64-60,80-78

Σάσαρι (Πασκίνι): Τζόνσον-Όντομ 8(2),Μπελ 14(4),Λάσεϊ 11(1),Ντ’Ερκόλ,Σατσέτι 5(1),Λυντέκα 5,Σαβάνοβιτς 12,Στίπσεβιτς 13(1),Λαουάλ 9,Μονάλντι 3(1)

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 16(4),Ελονού 5,Σάκοτα 13(2) ,Ντίξον 18(2),Λαρεντζάκης 9(1),Ιβάνοβιτς 5(1),Μαυροειδής 6,Σκουλίδας ,Ουίλιαμς 6,Τσαλμπούρης