Σαν... σίφουνας από το Μόναχο (77-99) η Μπάρτσα!

Από το πρώτο ημίχρονο κιόλας, η Μπαρτσελόνα "καθάρισε" την υπόθεση νίκης απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου, έτσι ώστε να έχουν να λένε πως πέρασαν ένα... όμορφο βράδυ στην υπέροχη πρωτεύουσα της Βαυαρίας, χάρη στο τελικό 77-99. Οι Καταλανοί, χάρη σε ένα "κονσέρτο για πολυβόλα" στο δεύτερο δεκάλεπτο (επιμέρους σκορ 22-38), έφτασαν τη διαφορά γρήγορα στην τάξη των είκοσι πόντων (39-60 στο 20'), και έκαναν τη ζωή τους πιο εύκολη από αυτό που μπορεί να φαντάζονταν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πασκουάλ αρκέστηκε να κάνει συντήρηση δυνάμεων στους παίκτες του, κρατώντας παράλληλα το σκορ και τη διαφορά

στα ίδια επίπεδα, και φτάνοντας μία "ανάσα" από την εκατοστάρα. Έτσι, πέτυχαν με άνεση την έκτη τους νίκη σε ισάριθμα ματς, ενώ τα πράγματα για το σύνολο του Πέσιτς γίνονται αρκετά στενά, μιας και αυτό το αποτέλεσμα ήταν το πέμπτο αρνητικό σε έξι αγώνες. Κατά συνέπεια, δυσκολεύει σε μεγάλο βαθμό το ζήτημα της πρόκρισης στο Top-16.

Μπάγερν Μονάχου (Πέσιτς): ΜακΚάλεμπ 4, Σάφαρτζικ 4 (1), Μίτσιτς 8, Στάιγκερ 2, Μπένζινγκ 12, Ντζέντοβιτς 14, Στίματς 7, Ζίπσερ, Σαβάνοβιτς 9 (1), Γιάγκλα 3 (1), Μπράιαντ 10

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόλμαν 9, Χεζόνια 3, Χουέρτας 15 (1), Αμπρίνες 2, Ναβάρο 15 (3), Σατοράνσκι 10, Πλάις 3, Τόμας 13 (3), Όλεσον, Λάμπε 6 (2), Νάχμπαρ 15 (3), Τόμιτς 8