Ρεκόρ... και δέος!

Την καλύτερή της παράσταση έδωσε η ομάδα των ΗΠΑ σε αυτούς τους Ολυμπιακούς Αγώνες, επικρατώντας της Νιγηρίας με 156-73, κάνοντας ό,τι ήθελε στο παρκέ, αφού ουσιαστικά οι Αφρικανοί παραδόθηκαν από νωρίς στον... τρελό ρυθμό των αντιπάλων τους.

Είναι ενδεικτικό ότι οι Αμερικάνοι κατάφεραν να πετύχουν 49 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας σε εκείνο το διάστημα 11/14 τρίποντα, ενώ ο Καρμέλο Αντονι σε 14':29''

πέτυχε 37 πόντους με 10/12 τρίποντα, σημειώνοντας ρεκόρ ατομικών πόντων για την ομάδα των ΗΠΑ!

Η αμυνα των Νιγηριανών δεν μπορούσε να περιορίσει τα αστέρια του ΝΒΑ, ενώ επιθετικά ο Ντιόγκου ήταν εκείνος που είχε πάρει προσωπικά την υπόθεση. Η Αμερική έκλεισε το ημίχρονο με το εμφατικό 78-45 δημιουργώντας... απορίες για τα επίπεδα που μπορεί να φτάσει το τελικό σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αμερική ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοση της και με ρεσιτάλ τριπόντων από τον Καρμέλο Αντονι, έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στους 50 (106-56) λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο σημειώθηκε ακόμα και νταμπλ σκορ (124-62) και πλέον στόχος ήταν να σπάσουν το ολυμπιακό ρεκόρ. Τα κατάφεραν με τρίποντο του Ιγκουοντάλα πέντε λεπτά πριν το τέλος (139-68), και πλέον το μόνο που έμενε ήταν να κάνουν ρεκόρ και στους συνολικούς πόντων της ομάδας των ΗΠΑ σε έναν αγώνα, κάτι που επετεύχθη με καλάθι του Λαβ (147-68).

Η βραδιά είχε ακόμα άλλο ένα ρεκόρ για τις ΗΠΑ, καθώς το τελικό 156-73 είναι η μεγαλύτερη διαφορά νίκης των Αμερικανών...

Τα δεκάλεπτα: 49-25, 78-45, 119-62, 156-73.
ΗΠΑ: Τσάντλερ 2, Ντουράντ 14 (4), Τζέιμς 6, Ουέστμπρουκ 21 (3), Ουίλιαμς 13 (2), Ιγκουοντάλα 9 (3), Μπράιαντ 16 (2), Λαβ 15 (3), Χάρντεν 7 (1), Πολ 7 (1), Ντέιβις 9, Αντονι 37 (10).
ΝΙΓΗΡΙΑ: Σκιν 3 (1), Ιμπέκουε, Ντιόγκου 27, Αμινού Αλ Φαρούκ 7, Ογκούτσι 11 (2), Αρτσιμπονγκ, Ορούτσε 7 (1), Ουγκμποάγια 8, Ομπασόχαν 8 (2), Αμινού Αλάντε 2, Ογιεντέζι.