Προκρίθηκε...με τις γνωστές εκτός έδρας αδυναμίες (69-68 ο Ερ.Αστέρας) (vid)

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης είχε πει στην αρχή της χρονιάς ότι θα ήταν επιτυχία η πρόκριση του Παναθηναϊκού στο Top-16, με τους «πράσινους» παρά την ήττα τους με 69-68 στην Χάλα Πιονίρ από τον Ερυθρό Αστέρα να προκρίνoνται στα playoffs της Ευρωλίγκας ως τέταρτοι από τον όμιλο τους μετά τη νίκη της Μακάμπι στο Βερολινό επί της Άλμπα, και να καλούνται να αντιμετωπίσουν, όπως και πέρυσι την ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη με

μειονέκτημα έδρας. Μεγάλο πρόβλημα, το οποίο θα πρέπει να δει ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς είναι ότι για ακόμα ένα εκτός έδρας παιχνίδι η ήττα ήρθε στις λεπτομέρειες, με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να κρατήσει ένα παιχνίδι που φαινόταν ότι μπορεί να κερδίσει. Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό αναφορικά με το σκοράρισμα ήταν ο Έστεμπαν Μπατίστα με 15 πόντους (6/9 διπ., 6 ριμπ.) ενώ ο Δημήτρης Διαμαντίδης είχε 12 πόντους με 6 ασίστ. Θετικός σε όλους τους τομείς ήταν και ο Αντώνης Φώτσης με 6 πόντους (2/2 τριπ.) και 6 ριμπάουντ. Για τον Ερυθρό Αστέρα, που πήρε μια νίκη γοήτρου, ο Νίκολα Κάλινιτς είχε 14 πόντους (6/9 βολές), και ο Μπόμπαν Μαριάνοβιτς 12 πόντους με τις δυο κρίσιμες βολές της νίκης (6/6 βολές, 13 ριμπάουντ) φτάνοντας σε ένα ιστορικό ρεκόρ καθώς με τα 256 ριμπάουντ που μάζεψε την φετινή σεζόν, ξεπέρασε τον Μιρσάντ Τουρκσάν που είχε 248 ριμπάουντ.

Το φιλμ

Ο Παναθηναϊκός ήταν η ομάδα που προηγήθηκε με 0-2 στο Βελιγράδι με καλάθι του Μπατίστα, αλλά οι Σέρβοι έχοντας τον Ουίλιαμς να σκοράρει πέντε μαζεμένους πόντους προσπέρασαν με 9-4 στο 4' με τον Αμερικανό γκαρντ με τρίποντο να φέρνει την διαφορά στο +7 (14-7), με την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται με 16-7, με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να βρει δίοδο προς το καλάθι.

Ο Μίτροβιτς με καλάθι, μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ έφερε τον Ερυθρό Αστέρα στο +11 (18-7), για να τρέξει ο Παναθηναϊκός ένα μικρό σερί 0-5 και με τρίποντο του Διαμαντίδη να μειώνει σε 18-12 στο 12'. Οι γηπεδούχοι με το δικό τους σερί 5-0 και με τρίποντο του Ντάνγκουμπιτς ανέβασαν και πάλι την διαφορά στο +11 (23-12), με τον Παππά με τέσσερις συνεχόμενους πόντους με διαδοχικά ντράιβ, και ο Γιάνκοβιτς με τρίποντο να μειώνουν για το «τριφύλλι» στο -5 (26-21). Ο Μπατίστα με κάρφωμα μετά από δημιουργία του Παππά έφερε τον Παναθηναϊκό στο -3 (26-23), με τον Μίτροβιτς με κάρφωμα να φέρνει τους Σέρβους και πάλι στο +7 (30-23). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 30-26, με τον Φώτση να ευστοχεί σε τρίποντο στο 1:30 πριν το τέλος!

Η Ελληνική ομάδα ξεκίνησε με πείσμα την 3η περίοδο, και έτσι με ένα σερί 0-5, και μετά από τρίποντο του Γιάνκοβιτς προσπέρασε με 30-31 (22'), για να απαντήσουν με δυο μακρινά σουτ οι Σέρβοι, και με Μπλάζιτς και Κάλινιτς να βρεθούν στο 36-31. Ο Μαριάνοβιτς στο 25', έφερε τον Ερυθρό Αστέρα στο +7 (38-31), για να μειώσει εκ νέου με τρίποντο ο Διαμαντίδης στο 38-36. Ο Γιάνκοβιτς με νέο τρίποντο και ο Μπατίστα με δυο βολές μείωσε σε 42-41, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 44-45 με χουκ του Μαυροκεφαλίδη.

Ο Νέλσον με δική του επιθετική έξαρση ,και δυο πανομοιότυπα γκολ-φάουλ έφερε τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά στο +7 (44-51) στα πρώτα 34'' της 4ης περιόδου, για να επιμείνουν οι Σέρβοι, και με ένα άμεσο (Μίτροβιτς) και έμμεσο (Κάλινιτς) να μειώσουν σε 50-53 στο 22'. Με το παιχνίδι να μένει για πάνω από δυο λεπτά χωρίς καλάθι, ο Παππάς με ντράιβ και ο Φώτσης με δύσκολο τρίποντο έφεραν το «τριφύλλι» στο +8 (50-58) στο 35'. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν παράτησαν το παιχνίδι και με συνεχόμενες βολές του Κάλινιτς (6/8) μείωσε το σκορ στο 62-63 στο 1:41 πριν το τέλος, με την «ζημιά» να έρχεται από τον Μπλάζιτς, ο οποίος με τρίποντο και φάουλ από τον Γιάνκοβιτς ισοφάρισε σε 65-65 στα 43'', με τον Μαριάνοβιτς να μαζεύει το επιθετικό ριμπάουντ, και ο Τζένγκινς με δυο βολές να γράφει το 67-65. Ο Παππάς με τρίποντο, μετά από ασίστ του Διαμαντίδη έγραψε το 67-68 στα 20,8'', για να πάρει τη νίκη ο Ερυθρός Αστέρας μετά από το φάουλ που κέρδισε ο Μαριάνοβιτς από τον Μπατίστα στα 2,2'' πριν το τέλος, και δυο βολές να γράφει το τελικό 69-68.

Δεκάλεπτα: 16-7, 30-26, 44-45, 69-68ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ουίλιαμς 11 (3/9 τριπ., 7 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 3 (1), Μίτροβιτς 11 (1/3 τριπ., 8 ριμπ.), Μπλάζιτς 11 (3/6 τριπ.), Κάλινιτς 14 (6/9 βολές), Μαριάνοβιτς 12 (13 ριμπ.), Τζένκινς 4, Γιόβιτς, Ζίμπρες 3.ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Σλότερ, Γιάνκοβιτς 9 (3/5 τριπ.), Φώτσης 6 (2/2 τριπ., 6 ριμπ.), Νέλσον 8, Παππάς 11 (1/4 τριπ.), Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 12 (2/5 τριπ., 6 ασίστ), Γκιστ, Μπατίστα 15 (6 ριμπ.), Λαουάλ.