Πρόκριση Μπουλς στο Μιλγουόκι – αποβολή για «Αντέτο»…

Η αρχή της σειράς ανάμεσα σε Σικάγο-Μιλγουόκι έμοιαζε με «βόλτα» για τους Μπουλς, που βρέθηκαν εύκολα στο 3-0. Ωστόσο, οι Μπακς μείωσαν σε 3-2 και ανάγκασαν τους «Ταύρους» να... «τρέχουν». Μονάχα που η ομάδα του Τομ Θίμποντο έτρεξε τόσο πολύ, που στο 6ο ματς, τα ξημερώματα της Παρασκευής (1/5), πραγματοποίησε μία μεγαλοπρεπέστατη «παρέλαση» στο Ουισκόνσιν. Οι Μπουλς διέλυσαν 120-66 τα «Ελάφια» μέσα στην έδρα τους και με 4-2 νίκες προκρίθηκαν στους ανατολικούς ημιτελικούς, όπου θα αντιμετωπίσουν με μειονέκτημα έδρας το Κλίβελαντ. Αντίθετα,

η σεζόν ολοκληρώθηκε για το Μιλγουόκι, αν και για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο η χρονιά τελείωσε πιο σύντομα. Αφού ο διεθνής φόργουορντ αποβλήθηκε στο 1:34΄΄ πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, λόγω αντιαθλητικού φάουλ πάνω στον Μάικ Ντανλίβι τζούνιορ... Ο «Giannis» πρόλαβε να αγωνιστεί για 15΄ και είχε 6π. 2/6διπ.-1/2βολ.-3ριμπ.-2ασ.-1κοψ.-2 λάθη.

Οι Μπουλς συνήλθαν από τις δύο διαδοχικές ήττες και νίκησαν για 2η φορά στη σειρά στο Μιλγουόκι, αφού δεν άφησαν κανένα περιθώριο θάρρους και ελπίδας στους γηπεδούχους και προηγήθηκαν 8-0 μόλις στο πρώτο λεπτό. Παρά τα 0/5 σουτ του Ντέρικ Ρόουζ, οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν το προβάδισμα και με κυρίαρχο στις δύο ρακέτες τον Πάου Γκασόλ, που είχε 13π. στην 1η περίοδο, έφτασαν στο 28-10 στο 9΄ και στο 34-16 του 12΄΄! Ο «D-Rose» άρχισε το δωδεκάλεπτο με 7 μαζεμένους πόντους, για το 43-18, αλλά εκείνος που όχι μόνο διατήρησε, αλλά αύξησε και την διαφορά, ήταν ο Ντανλίβι, που έφτασε τους 19π. ως την ανάπαυλα! Οι Μπουλς προηγήθηκαν 65-33 στο 24΄, με την «ψαλίδα» των 32π. να είναι η μεγαλύτερη στην ιστορία των «Ταύρων» σε ημίχρονο αγώνα πλέι-οφς. Οι Μπουλς δεν άφησαν το «γκάζι» και στο 34΄ έφτασαν σε νταμπλ-σκορ, με 88-44(!), αλλά και στο τελικό +54, που είναι η 3η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη στην ιστορία των πλέι-οφς! Στην κορυφή παραμένουν οι 58π., από τους θριάμβους του Ντένβερ επί της Νέας Ορλεάνης με 121-63, στις 27/4/2009 και των Μινεάπολις Λέικερς επί των Σεντ Λούις Χοκς, με 133-75, το 1956... Το Σικάγο προκρίνεται στον 2ο γύρο των πλέι-οφς για 15η φορά μετά το 1984 (σεζόν των 16 ομάδων στον 1ο γύρο), μετρά ρεκόρ 5-1 σε σειρές κόντρα στους Καβς, αλλά και 1-3 νίκες φέτος απέναντι στην παρέα του ΛεΜπρον Τζέιμς.