Πρεμιέρα με ήττα για τον Αντετόκουνμπο, τρομερό ρεκόρ ο Ντέιβις (vids + pic)

Εξαιρετικό ντεμπούτο έκανε στο νέο πρωτάθλημα ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αλλά η απόδοση του δεν στάθηκε ικανή να οδηγήσει τους Μπακς στην πρώτη τους νίκη, με τους σοβαρούς Χόρνετς να παίρνουν το προβάδισμα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, και να το κρατάνε ως το τέλος, φτάνοντας στην πρώτη τους νίκη με 107-96.

Ο Γιάννης σκόραρε 31 πόντους με 4/6 βολές, 12/19 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και μόλις 1 λάθος σε 39 λεπτά συμμετοχής, με τον Τζέισον Κιντ να τον ξεκινάει ως βασικό πόιντ γκαρντ. Για τους νικητές, που είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων,

ο Μίκαελ Κιντ-Γκίλχριστ είχε 23 πόντους με 10/18 σουτ, και 14 ριμπάουντ.

Με νίκη ξεκίνησαν την δική τους χρονιά οι Κινγκς οι οποίοι πέρασαν με εμφατικό τρόπο από το «Talking Stick Resort Arena» του Φοίνιξ επικρατώντας των γηπεδούχων με 113-94, έχοντας τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, και ανεβάζοντας την διαφορά ως και το +26. Ο Κώστας Κουφός ξεκίνησε το παιχνίδι, έχοντας μόλις 2 πόντους (1/6 σουτ) σε 13 αγωνιστικά λεπτά, με τον Γιώργο Παπαγιάννη να μην αγωνίζεται. Ιστορία έγραψε ο Άντονι Ντέιβις, ο οποίος παρά την ήττα των Πέλικανς από το Ντένβερ στη Νέα Ορλεάνη με 107-102, πέτυχε 50 πόντους με 16/17 βολές, 17/34 σουτ, 16 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 κοψίματα σε 41 λεπτά συμμετοχής, και έγινε μόλις ο 4ος παίκτης στην ιστορία του NBA που πετυχαίνει κάτι ανάλογο σε πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Οι υπόλοιποι που το έπραξαν ήταν οι Μάικλ Τζόρνταν (2 φορές), Έλγκιν Μπέιλορ και Ουίλτ Τσάμπερλειν.