Πρεμιέρα για Καλάθη...«τρένο» συνεχίζουν οι Γκρίζλις (vid's)

Το ντεμπούτο του, μετά την τιμωρία που του είχε επιβληθεί, πραγματοποίησε ο Νικ Καλάθης (δεν πέτυχε πόντο και είχε 1 ριμπάουντ σε 9 λεπτά συμμετοχής), με το Μέμφις να κάνει επίδειξη δύναμης απέναντι στους Κλιπερς (107-91), φτάνοντας στην 12 του νίκη σε 14 παιχνίδια, και στην 8η διαδοχική στην έδρα του. Φοβερή εμφάνιση για τους Γκρίζλις πραγματοποίησε ο Μάρκ Γκασόλ με 30 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ 13 πόντους είχε ο Κόρτνεϊ Λι. Ο Κώστας Κουφός σε 12 λεπτά συμμετοχής είχε 2 πόντους, 6 ριμπάουντ και

1 ασίστ. Στον αντίποδα, ο Κρις Πολ είχε 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Σε ένα από τα πλέον...«άστοχα» παιχνίδι της φετινής regular season, (37,1% εντός παιδιάς είχαν οι Λέικερς με 3/24 τρίποντα, ενώ οι Νάγκετς είχαν 37,8% με συνολικά 34/90 σουτ) οι Νάγκετς κατάφεραν να αλώσουν το Staples Center, και να επικρατήσουν των «Λιμνανθρώπων» στην παράταση με 101-94, φτάνοντας τις τέσσερις διαδοχικές νίκες. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όταν ο Ντανίλο Γκαλινάρι κέρδισε δυο βολές από τον Τζέρεμι Λιν, αλλά με 1/2 έκανε το 86-86, για να αστοχήσει ο Κόμπε Μπράιαντ στην τελευταία επίθεση. Στην παράταση, ο Ιταλός φόργουορντ με τρίποντο έκανε το 90-94, δίνοντας την ώθηση στην ομάδα του να φτάσει στη νίκη. Ο Ουίλσον Τσάντλερ είχε 19 πόντους (8 ριμπ.) ενώ 18 πόντους με 16 ασίστ είχε ο φοβερός Ται Λόουσον. Για τους Λέικερς, που πλέον έχουν ρεκόρ 3-11, ο Κόμπε Μπράιαντ είχε 27 πόντους με 10/24 σουτ.

Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε στο Μαϊάμι όπου οι Χιτ κατάφεραν με δυσκολία, αλλά και πολύ τύχη να επικρατήσουν των Χόρνετς με 94-93, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν δυο φορές την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη. Συγκεκριμένα, με τους Αλ Τζέφερσον και Κέμπα Ουόκερ να σκοράρουν η Σάρλοτ προσπέρασε με 77-84, για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι και Σαμπάζ Νάπιερ (14 π., 4/5 τριπ.) να προσπερνούν με 86-86. Ο Κέμπα Ουόκερ με δικό του τρίποντο ισοφάρισε σε 91-91, για να έρθει ο τρομερός Κρις Μπος με fade shot να μπροστά στον Κόντι Ζέλερ να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του με 94-93. Στην τελευταία φάση, ο Κέμπα Ουόκερ αστόχησε σε δύσκολο σουτ, με τον Αλ Τζέφερσον να αστοχεί σε ανενόχλητο φόλοου. Ο Κρις Μπος είχε 20 πόντους με 10 ριμπάουντ, ενώ 26 πόντους με 8 ριμπάουντ πέτυχε ο Λουόλ Ντένγκ. Πολύ καλός ήταν και ο Μάριο Τσάλμερς με 20 πόντους και 10 ασίστ, ενώ ο Ντουέιν Ουέιντ, αν και δοκίμασε τα πατήματα του πριν την αναμέτρηση δεν μπόρεσε για έκτο διαδοχικό παιχνίδι να αγωνιστεί. Για τους Χόρνετς, ο Αλ Τζέφερσον είχε 22 πόντους με 12 ριμπάουντ, ενώ ο Κέμπα Ουόκερ σκόραρε 16 πόντους με 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα αποτελέσματα:

Βοστόνη - Πόρτλαντ 88-94Μέμφις - Λος Άντζελες Κλίπερς 107-91Μαϊάμι - Σάρλοτ 94-93Οκλαχόμα - Γκόλντεν Στέιτ 86-91Λος Άντζελες Λέικερς - Ντένβερ 94-101 (86-86 κ.αγ). ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ 2014-2015