Πλησιάζουν τους Ουόριορς οι Σπερς, «τριαντάρησαν» οι Θάντερ (vid's)

Όλο και πλησιάζουν τους πρωταθλητές Ουόριορς και οι Σπερς, οι οποίοι δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα να επικρατήσουν των Μάβερικς στο Τέξας με 112-83 και να φτάσουν το ρεκόρ τους στο 36-6, και το 24-0 στο άτρωτο «AT&T Center».Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε σε ένα 11-0 σερί που έτρεξαν τα «Σπιρούνια» στο τέλος της δεύτερης περιόδου, αλλά και στην εξαιρετική τους άμυνα, που οδήγησε το Ντάλας σε μεγάλη αστοχία, με το ημίχρονο να κλείνει με 46-36. Τα πράγματα απλοποιήθηκαν στο 3ο δωδεκάλεπτο, όπου ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ πέτυχε τους 13 από τους συνολικά

23 του πόντους (9/15 σουτ, 7 ριμπ.), ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 78-56. Πολύ καλή απόδοση είχαν και οι Μπορίς Ντιαό (16 π.) και Κάχι Λέοναρντ (15 π.). Για τους Μαβς, που έχουν να κερδίσουν στο Τέξας από τον Νοέμβριο του 2010, διασώθηκε ο Ντουάιτ Πάουελ με 15 πόντους, με τον Ντίρκ Νοβίτσκι να έχει μόλις 4 πόντους με 2/10 σουτ.

Για ένα ημίχρονο (44-42) οι Χιτ πίστευαν ότι μπορούσαν να πάρουν αποτέλεσμα στο «Chesapeake Energy Arena» της Οκλαχόμα, απέναντι στους Θάντερ, άλλα ένα καταστροφικό δεύτερο μισό του παιχνιδιού για το Μαϊαμι (πέτυχε μόλις 32 πόντους), επέτρεψε στους γηπεδούχους να επικρατήσουν με 99-74, και να γίνουν η τρίτη ομάδα στην λίγκα που φτάνει στις 30 νίκες. Σε ένα τρομερό triple double έφτασε ο Ράσελ Ουέστμπρουκ με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ και 15 ασίστ, ενώ σε double double έφτασε ο Κέβιν Ντουράντ με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τους Χιτ, double double είχε ο Χασάν Ουάιτσαιντ με 14 πόντους (7/9 σουτ) και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Ντουέιν Ουέιντ σκόραρε 22 πόντους (9/15 σουτ). Χαρακτηριστική ήταν και η διαφορά στις ασίστ ανάμεσα στις δυο ομάδες, με τους Θάντερ να έχουν διπλάσιες από τους Χιτ (24-12).