Περίπατος της "Λόκο" με Νταρουσάφακα και... 5-2

Η Λοκομοτίβ του Γιώργου Μπαρτζώκα νίκησε άνετα στην έδρα της τη Νταρουσάφακα με 82-58 και ολοκλήρωσε το πρώτο μισό του Top16 με τον εντυπωσιακό απολογισμό 5-2 που την εδραιώνει σε θέση πρόκρισης και της δίνει το δικαίωμα να ελπίζει ακόμα και στο πλεονέκτημα έδρας. Οι Τούρκοι με 1-6 είναι ουραγοί στον όμιλο του Παναθηναϊκού και μάλλον το όνιερο έσβησε νωρίς και θα περιοριστούν σε ρόλο ρυθμιστή.

Η Λοκομοτίβ έδειξε εξ αρχής στοιχεία καλύτερης ομάδας, πλην όμως

πέρασε ένα ζόρικο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Τούρκοι και έχοντας βελτιωθεί στα τελευταία ματς αλλά και ουσιαστικά μη έχοντας βαθμολογικά άγχη, έπαιζαν ελεύθερα και ήταν κοντά στο σκορ. Μέχρι το 6'30'' οι δύο ομάδες συμβάδιζαν διαρκώς στο σκορ, 11-11 ήταν σε εκείνο το λεπτό. Ακολούθησε το πρώτο ξέσπασμα των Ρώσων με τον Βορονόφ να δίνει τις επιθετικές λύσεις και να φέρνει την ομάδα του στο 17-11, με το δεκάλεπτο να λήγει 19-16.

Στην δεύτερη περίοδο, η αμερικάνικη δύναμη της Λοκομοτίβ ανέλαβε δράση και τα πράγματα άρχισαν να απλοποιούνται. Αρχικά με τον Ντιλέινι που έφερε το 24-16 του 12ου λεπτού, ενώ στο 14'30'' η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή, 31-21, με τον Σίνγκλετον να έχει αναλάβει κι αυτός δράση. Οι Τούρκοι μείωσαν σε 31-26 στο 17', με τον Ερντέν και τον Ουίλμπεκιν να είναι οι πιο αξιόπιστες λύσεις τους, όμως στα τρία λεπτά που απέμεναν, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έκαναν σερί 13-2, κλείνοντας καλά τους διαδρόμους προς το καλάθι τους βλέποντας τον Ράντολφ να αρχίζει να σκοράρει και έτσι στο ημίχρονο προηγήθηκαν με 44-28.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ζήτησε στο ημίχρονο καλύτερη αμυντική κάλυψη για να αποφύγουν κάποια εύκολα καλάθια, αυτοί το πήραν... προσωπικά και το πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου μέρους έκρινε οριστικά το παιχνίδι. Σε αυτό το διάστημα οι Ρώσοι σκόραραν 14 πόντους, με τον Ράντολφ πρωταγωνιστή, δέχτηκαν μόλις 2(!), έφτασαν το σκορ στο 55-30 και έδειξαν στους Τούρκους ότι δεν είχαν τύχη στον αγώνα.
Η Νταρουσάφακα με ένα μικρό σερί 9-2 μείωσε σε 57-39 στο 19' και το δεκάλεπτο έληξε με 60-40 έχοντας περιορίσει το ενδιαφέρον της δεύτερης περιόδου μόνο στην έκταση της τελικής διαφοράς.

Οι Τούρκοι έδειξαν να έχουν ακόμα κουράγιο και με ένα εντυπωσιακό πρώτο τετράλεπτο, έκαναν σερί 10-1 και μείωσαν σε 61-50, κάνοντας τον Μπαρτσώκα να... ουρλιάξει, τους παίκτες του να σοβαρευτούν και την τάξη να αποκατασταθεί.

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ (Μπαρτζώκας): Ντιλέινι 16(2), Σίνγκλετον 11, Ράντολφ 18(1), Ντρέιπερ, Κλαβέρ, Μπίκοφ 6(2), Βορονόφ 14(1), Ζούμπκοφ 4, Μπόκχοφ 10(2), Κολιούσκιν 3(1)

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Μαχμούτι): Ουίλμπεκιν 19(4), Γιαγκμούρ, Ρέντινγκ, Ερντέν 9, Μαρκοϊσβίλι 4, Γκόρντον 3(1), Σλότερ 5, Χαραγκόντι 2, Μπιέλιτσα 5, Πρέλντζιτς 13(1)

Δείτε το στατιστικό του αγώνα ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ.