Πέμπτο triple-double για τον Γιάννη, έγραψε ιστορία ο ΛεΜπρον (vid)

Στο 5ο του φετινό triple-doube έφτασε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος βοήθησε τα μέγιστα τους Μπακς να επικρατήσουν με 113-110 των Μάτζικ, και να ισοβαθμούν μαζί στην 11η θέση της Ανατολής με ρεκόρ 32-44. Ο Αντετοκούνμπο είχε 18 πόντους (8/11 βολές, 5/13 σουτ, 11 ριμπ.,11 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 4 λάθη) σε 39 αγωνιστικά λεπτά, με τον Τζαμπάρι Πάρκερ (26 π., 12/14 σουτ) να πετυχαίνει τους νικητήριους πόντους των «Ελαφιών». Για τους Μάτζικ ο Νίκολα Βούτσεβιτς σκόραρε 22 πόντους (10/13 σουτ).

Σε ένα ζευγάρι που αποτέλεσε τον περσινό τελικό της Ανατολικής περιφέρειας,

οι Χοκς υποδέχθηκαν τους Καβς στην Ατλάντα, με τον ΛεΜπρον Τζέιμς (29 π., 12/26 σουτ, 16 ριμπ., 9 ασίστ) να φτάνει σε ένα ακόμα ρεκόρ, πραγματοποιώντας τρομερή εμφάνιση, και οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη με 110-108 στην παράταση, με τα «Γεράκια» να υποχωρούν στην 5η θέση της Ανατολής. Ο ΛεΜπρον Τζέιμς μετά τον Ντομινίκ Ουίλκινς, προσπέρασε στον πίνακα των σκόρερ όλων των εποχών και τον 11ο Όσκαρ Ρόμπινσον, γράφοντας την δική τους ιστορία. Ο Τζεφ Τιγκ (28 π., 9/23 σουτ, 9 ασίστ) ισοφάρισε το παιχνίδι με ντράιβ σε 96-96, με τον Αλ Χόρφορντ (14 π., 9 ασίστ) να αστοχεί στο τρίποντο της νίκης.

Οι Μαβς αποτελούν σίγουρα μια σκληροτράχηλη και μαθημένη στα δύσκολα ομάδα, αποδεικνύοντας του λόγου το αληθές και μέσα στο Ντιτρόιτ, όπου μετά το 98-89 ανέβηκε στην 7η θέση της Δύσης με ρεκόρ 38-38, δείχνοντας ότι επιθυμεί διακαώς να μπει στα playoffs. Στον αντίποδα οι Πίστονς, συνεχίζουν να κρατούν μια απόσταση δυο νικών από τους 9ους Μπούλς. Το παιχνίδι κρίθηκε στην 3η περίοδο, όταν οι γηπεδούχοι κατάφεραν να τρέξουν ένα επιμέρους σερί 20-4, ισοφαρίζοντας σε 58-58, για να ξανά μείνουν πίσω στο σκορ στη συνέχεια, μην μπορώντας να ακολουθήσουν το Ντάλας. Για τους νικητές ο Τζέι Τζέι Μπαρέα σκόραρε 29 πόντους (13/23 σουτ), με τον Ντιρκ Νοβίτσκι να ακολουθεί με 19 πόντους (8/18 σουτ). Για τα «Πιστόνια» ο Μάρκους Μόρις είχε 31 πόντους με 6/8 τρίποντα, με τον σταθερό Αντρέ Ντρούμοντ να πετυχαίνει 12 πόντους (2/10 βολές!!!), μαζεύοντας 17 ριμπάουντ.

Τα αποτελέσματα:

Σάρλοτ - Φιλαδέλφεια 100-91

Ντιτρόιτ - Ντάλας 89-98

Νέα Υόκρη - Μπρούκλιν 105-91

Ατλάντα - Κλίβελαντ 108-110 (παρ), 96-96 (κ.αγ.)

Μέμφις - Τορόντο 95-99

Μιλγουόκι - Ορλάντο 113-100

Γιούτα - Μινεσότα 98-85

Σακραμέντο - Μαϊάμι 106-112

Γκόλντεν Στέιτ - Βοστόνη 106-109

Φοίνιξ - Ουάσινγκτον 99-106

LeBron James had his 2nd career game with at least 29 Pts, 16 Reb and 9 Ast.

Μια φωτογραφία που δημοσίευσε ο χρήστης NBA on ESPN (@nbaonespn) στις Απρ 1, 2016, 8:27μμ PDT

LeBron James passes Oscar Robertson for 11th on the NBA all-time scoring list. (Via @sportscenter)