Παρτιζάν - Φενέρμπαχτσε 78-88

Η Φενέρμπαχτσε επιβλήθηκε με 88-78 της Παρτιζάν στην… φλεγόμενη Hala Pionir, διατηρώντας έτσι το απόλυτο (4-4) στον Α’ όμιλο της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έδειξε να επηρεάζεται από την… καυτή ατμόσφαιρα μόνο στο πρώτο ημίχρονο, αφού στο δεύτερο ανέβασε την απόδοση της και έφτασε στη νίκη έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (26π.)

Η "Φενέρ" ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα (8-12), αλλά οι γηπεδούχοι στη συνέχεια απάντησαν με ένα επιμέρους 9-1 και πέρασαν μπροστά στο σκορ για το 17-13 της 1ης περιόδου. Στη συνέχεια ξέφυγαν κι άλλο οι παίκτες της Παρτιζάν (30-19),

με τους φιλοξενούμενους όμως αυτή τη φορά να απαντούν, μειώνοντας στους δύο πόντους 30-28. Η λήξη του πρώτου μέρους βρήκε τους παίκτες του Ντούσκο Βουγιόσεβιτς στο +8 (38-30) αφού πρώτα έτρεξαν ένα σερί 6-0 (36-28).

Στην επανάληψη, η Παρτιζάν με δύο έυστοχες βολές του Τάρενς Κίνσεϊ έφτασαν στο +10 (40-30), με τους παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να απαντούν με επιμέρους σκορ 10-1 για το 41-40. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι το προβάδισμα (51-50) με τον… αφηνιασμένο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς, διατηρώντας το έως τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου (57-60). Στο 4ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν αλλά δεν τα κατάφεραν, με την ψυχολογία να είναι με το μέρος της "Φενέρ" (+11 64-73 στο 35’), η οποία έφτασε έτσι στην 4η νίκη της σε ισάριθμους αγώνες με 88-78.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 38-30, 57-60, 78-88
Παρτιζάν (Βουγιόσεβιτς): Λοβέρν 20, Βέστερμαν 13 (1), Ντάλο 2, Μιλουτίνοφ 8, Μιλοσάβλιεβιτς 6, Μπογκντάνοβιτς 6 (1), Γκάγκιτς 3, Μούσλι 2, Σάλιτς, Άντριτς, Κίνσεϊ 18, Μπεζμπράντιτσα.
Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): ΜακΚάλεμπ 14 (1), Ονάν, Μπιέλιτσα 12 (2), Ερμίς, Μαχμούτογλου, Κλέιζα 2, Βίντμαρ 8, Ζόριτς 5, Σιπαχί 10, Μπίρσεν, Μπογκντάνοβιτς 26 (6), Πρέλντζιτς 11 (1).