ΠΑΟΚ - Απόλλων Πάτρας 78-74

O ΠΑΟΚ νίκησε τον Απόλλωνα Πάτρας με 78-74 στη Θεσσαλονίκη για την τέταρτη αγωνιστική της BasketLeagueΟΠΑΠ και παρέμεινε αήττητος. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου είχε σε εξαιρετική μέρα τον Μιχάλη Τσαϊρέλη, ο οποίος σημείωσε 19 πόντους και μάζεψε 4 ριμπάουντ σε 34 λεπτά συμμετοχής και τον Μαρκ Πέιν με 17 πόντους (3/6δ, 2/3τρ, 5/6β), ενώ ο Κώστας Χαραλαμπίδης ήταν εύστοχος στις δύο τελευταίες κρίσιμες βολές του παιχνδιού.

Ουσιασική εμφάνιση

για ακόμα μία φορά από τον Γιώργο Μπόγρη με 8 πόντους και 10 ριμπάουντς. Από τον Απόλλωνα Πάτρας, ο οποίος είχε 10/23 τρίποντα ο Μπολντς ήταν εκπληκτικός έχοντας 27 πόντους (8/18δ, 3/4τρ, 2/3β), 7 ριμπάουντς και 9 κερδισμένα φάουλ σε 37 λεπτά συμμετοχής. Καλή εμφάνιση κι από τους Τέιλορ (10π) και Αργυρόπουλο (11π).

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ο Απόλλων όμως δεν άφησε τη διαφορά να ξεφύγει και στο τέλος προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή του και να πάρει τον αγώνα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με την ομάδα του Νίκου Βετούλα να παίρνει το προβάδισμα με καλάθι του Λιανού (56-55), ενώ λίγο αργότερα με τρίποντο του Πέτροβιτς η διαφορά πήγε στους 3 πόντους (66-63). Οι γηπεδούχοι όμως γρήγορα ανέκτησαν το προβάδισμα στο σκορ με ένα σερί 9-0 (72-66), όμως ο Απόλλων επέστρεψε ξανά και με τρίποντο του Τέιλορ ισοφάρισε σε 72-72.

Η ψυχραιμία του ΠΑΟΚ στις βολές με τους Τσαϊρέλη και Χαραλαμπίδη και ένα καθοριστικό κλέψιμο από τον Τσόχλα έκρινε την αναμέτρηση και κράτησε τον «δικέφαλο» αήττητο φέτος στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 35-30, 55-52, 78-74

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 17(2), Κούπερ 2, Χαραλαμπίδης 15(1), Τσόχλας 2, Τσαϊρέλης 19, Δέδας 11(3), Μαργαρίτης 4, Μπόγρης 8(10 ριμπ.), Κασελάκης, Λιάπης.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Χιλ 9(1), Αργυρόπουλος 11(1), Τέιλορ 10(2), Ντάνιελ 4, Λιανός 7(1), Πέτροβιτς 6(2), Νιφόρας, Τρεπάλοβατς, Μπολντς 27(3).