Πανελλήνιο Παίδων: Αήττητη η Ακαδημία Αθηνών, άνετα ο Άρης

Στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής η Ακαδημία Αθηνών επιβλήθηκε με 60-50 του Προμηθέα μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι το οποίο δικαιολόγησε τον τίτλο του αγώνα της αγωνιστικής. Η ομάδα του Κώστα Παταβούκα παραμένει αήττητη και είναι το φαβορί για να κατακτήσει το φετινό Πανελλήνιο Πρωταθλήμα Παίδων που διεξάγεται στα Τρίκαλα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (26-27). Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ακαδημία Αθηνών με πρωταγωνιστές τους Προίσκο

και Αρσενόπουλο κατάφερε να πάρει προβάδισμα +7 (48-41 στο 30’). Στην τελευταία περίοδο ο Προμηθέας προσπάθησε να κάνει και πάλι την ανατροπή αλλά έδειξε να μείνει από λύσεις και δυνάμεις.

Δεκάλεπτα: 12-13, 26-27, 48-41, 60-50 Διαιτητές: Παγώνης-Καλογερόπουλος Ακαδημία Αθ. (Παταβούκας): Ηλιόπουλος Δ., Νάσσου, Γιαννόπουλος 5 (1), Ηλιόπουλος Ν. 1, Κολτήρης, Προίσκος 21 (2), Αρσενόπουλος 18 (2), Παπαγεωργίου 15 (2), Καραγιώργης. Προμηθέας (Ελευθεριάδης): Βλάσιος 6 (2), Πατσαντζόπουλος 6, Κατσουλάκος 5 (1), Σανδραμάνης 18 (2), Γκάτζιος 10, Μπαρδάκας 5.

Ο Άρης πέτυχε την πρώτη του νίκη στο Τελική Φάση του 43ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Παίδων καθώς επικράτησε εύκολα της Ασπίδας Ξάνθς με 74-49. Οι Θεσσαλονικείς ξεπέρασαν την ήττα-σοκ στην πρεμιέρα της διοργάνωσης και με μεγάλο τους όπλο την άμυνα,κατάφεραν από την αρχή να φέρουν το ματς στον ρυθμό τους.Το τελικό σκορ ήρθε φυσιολογικά παρά την προσπάθεια της Ασπίδας να μειώσει την διαφορά.

Δεκάλεπτα: 7-15, 20-38, 37-55, 49-74

Διαιτητές: Ζαχαρής-Τσολάκος ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ(Βαχαρίδης): Τσέκης 2, Αρβανιτάκης 2, Σμυρλόγλου, Κυβρακίδης, Καρανικολίδης, Χατζηγεωργίου, Ντεμάι 7 (1), Ναλμπάντης, Πάτσης 9 (1), Κουρτίδης 21 (2), Τσουράπας 5, Παυλάκης 3 (1). ΑΡΗΣ (Τσάικος): Ιγγλέζος 3 (1), Τρετιάκοβ 7, Κογκαλίδης 7, Καλαϊτζίδης 14 (1), Λύσσελης 2, Κομνιανίδης, Χατζόπουλος 8, Ζούντσας 4, Αλτίνης 17 (3), Γκούθας 1, Σιδηροηλίας 7 (1), Γουναρόπουλος 4.