Ουσία και θέαμα συνδύασε η Εφές με Ερυθρό Αστέρα

Η Εφές επέστρεψε στις επιτυχίες με το δίκαιο και άνετο στο δεύτερο ημίχρονο 100-79 επί του Ερυθρού Αστέρα, αποτέλεσμα που έφερε τις δύο ομάδες ισόβαθμες με ρεκόρ 4-5 μετά την 9η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα. Θεαματική για μια ακόμα φορά η ομάδα τυ Περάσοβιτς, που όταν θυμήθηκε και την άμυνα μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τον αγώνα.

Οι Σέρβοι ήταν πιο οργανωμένοι στην εκκίνηση του αγώνα. Γνωρίζοντας την... χαλαρή αμυντική διάθεση της Εφές, πίεσαν στη δική τους άμυνα και κατάφερναν μέσω αυτής να βγουν εύκολα σε αιφινιδασμούς αφού οι επιστροφές των Τούρκων δεν

υπήρχαν.

Προηγήθηκαν με 10-4 στο 3' με τον Τζένκινς να δίνει τον ρυθμό και παρότι η Εφές έβρισκε απαντήσεις στην επίθεση, η εικόνα του αγώνα ήταν ότι οι Σέρβοι έλεγχαν τον ρυθμό και είχαν πάει το ματς εκεί που ήθελαν.

Το δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο με 21-21 και η εικόνα άρχισε να διαφοροποιείται σταδιακά λόγω Ερτέλ, ο οποίος ήριε από τον πάγκο ορεξάτος και έκανε καλή δουλειά οργανωτικά και εκτελεστικά.
Από το 29-31 στο 14', ήταν αυτός που πρωταγωνίστησε στο 12-0 μέχρι το 16'30'', που έφερε την Εφές στο 41-31, με πρώτη διψήφια διαφορά στον αγώνα και ξεκάθαρο αφεντικό του αγώνα πλέον από την ώρα που βελτίωσε και την άμυνά της.

H λήξη του ημιχρόνου έφερε της Εφές να προηγείται με 47-40, με τον Μπράουν να έχει προσφέρει πολλές λύσεις στο σκορ, φτάνοντας τους 12 πόντους και "σιγοντάροντας" επάξια τον Ερτέλ, ενώ από τον Αστέρα ο Γκούντουριτς οδηγούσε στο σκορ με 10 πόντους.

Η Εφές που βρίσκει επιθετικό ρυθμό είναι φόβητρο και αυτό επιβεβαιώθηκε στα πρώτα λεπτά του δεύτεορυ μέρους. Μπράουν και Κότον πήραν τα ηνία, ο Γκρέιντζερ ήταν αυτός που με τρίποντο στο 23' έφερε την πρώτη διψήφια διαφορά με το 56-45, ο Χάνικατ λίγο αργότερα έκανε το +13, 58-45.

Ο Αστέρας είναι μαχητής, δεν τα παράτησε και με τον χαρισματικό σκόρερ Τζένινκς να... συνδέεται με το καλάθι, επανήλθε στο 64-60 στο 27' με τον Αμερικανό να έχει φτάσει ήδη στους 20 πόντους και με τους Σέρβους να "τρέχουν" σερί 8-0.

Η απάντηση της Εφές ήρε με τρίποντα, τρία συνεχόμενα με δύο του Οσμάν και ένα του Τόμας που την έφερε εκ νέου στο +13, 73-60 και η λήξη της περιόδου βρήκε τους Τούρκους να προηγούνται με 74-64.

Στο 31' η διαφορά έφτασε για μία ακόμα φορά στο +13 για την Εφές με το σκορ στο 80-67, αλλά για μία ακόμα αυτός αποδείχτηκε... γρουσούζικο. Την συνταγή του τρίποντου την ξέρουν καλά και οι Σέρβοι κα με τον Σιμόνοβιτς μπροστάρη στο 34' είχαν γίνει και πάλι απειλητικοί μειώνοντας σε 80-75.

Τα κάστανα από τη φωτιά ανέλαβε να βγάλει ο Τάιλερ Χάνικατ για τους γηπεδούχους. Με το... τείχος που ύψωσε στην άμυνα και τις αποτελεσματικές του επιθετικές επιλογές, "έχτισε" ένα μικρό σερί που έφερε το 87-75 για την Εφές στο 36' και ουσιαστικά... έκοψε τα πόδια των Σέρβων που δεν είχαν αποθέματα για άλλα μια επιστρφή.

ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Τόμας 6(1), Χάνικατ 12(1), Μπράουν 20, Οσμάν 12(3), Κότον 19(5), Γκρέιντζερ 5(1), Ομιτς 2, Ερτέλ 17(1), Ντάνστον 7

ΕΡ. ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ουόλτερς 8(1), Ντάνγκπουμιτς 2, Λάζιτς 2, Σίμανιτς 2, Σιμόνοβιτς 9(1), Τζένκινς 20(3), Γκούντουριτς 14(2), Γιόβιτς 7, Κούζμιτς 6, Μπιέλιτσα 9(1)

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ.