Ο θυμός του Ίβκοβιτς και... το πινακάκι! (vid)

Για ένα ημίχρονο, η Αναντολού Εφές είχε καταφέρει να «τρομάξει» τη Ρεάλ Μαδρίτης, προηγούμενη με 35-43 και απειλώντας την έδρα των «Μερένχες», με «μπρέικ». Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, και δη στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν κατάφερε να έχει συνέχεια στην απόδοσή της, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο να πραγματοποιήσουν σε εκείνο το διάστημα, επιμέρους σκορ 26-10, με το οποίο πήραν τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης. Κάπου εκεί, μάλλον, τελείωσαν και τα «όνειρα» των Τούρκων, τουλάχιστον για το πρώτο ματς.

Η εικόνα αυτή, σίγουρα δεν άρεσε στον Ντούσαν Ίβκοβιτς, ο οποίος φρόντισε

να δείξει το θυμό του για ό, τι έβλεπε, σε τάιμ άουτ που είχε καλέσει. Την ώρα που έδεινε τις οδηγίες του, κυρίως για το επιθετικό κομμάτι, ο Σέρβος τεχνικός «έσπασε» το πινακάκι του, απευθυνόμενος τον Μπιρκάν Μπατούκ. Δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο, καθότι ο «σοφός» έχει προβεί στην ίδια ενέργεια κατά το παρελθόν, σε αγώνα της Εθνικής Σερβίας.