Ο παλιός-καλός Ουέιντ και η (παραδοσιακή) άρνηση του 0-2 για Χιτ!

Ο κόουτς Έρικ Σποέλστρα κοίταζε και ξανακοίταζε το στατιστικό του πρώτου ανατολικού τελικού, της περασμένης Κυριακής (18/5) και δεν πίστευε στα μάτια του. Οι 107π. που δέχθηκαν οι Χιτ είναι το αρνητικό ρεκόρ τους στα φετινά πλέι-οφς και ο ίδιος και οι παίκτες του ήξεραν πως με παρόμοια επίδοση δεν θα είχαν περισσότερη τύχη στο 2ο παιχνίδι, πάλι στην Ιντιάνα. Τα ξημερώματα της Τετάρτης (21/5), ωστόσο, ο Σποέλστρα μάλλον θα έτριβε τα μάτια του με την άμυνα της ομάδας του, η οποία δέχθηκε τούτη τη φορά μόλις 83π. και ισοφάρισε την σειρά σε 1-1, «κλέβοντας» το πλεονέκτημα έδρας! Μονάχα
που οι πρωταθλητές δεν πέτυχαν τον σκοπό τους μόνο στην μία πλευρά του παρκέ. Έστω κι αν οι 87π. στην επίθεση σαφώς και δεν είναι πολλοί. Όμως οι 22 εξ αυτών προήλθαν στην 4η περίοδο από τους δυο μεγάλους σταρ τους (στο ίδιο διάστημα οι Πέισερς πέτυχαν όλοι μαζί 20!). «Γι’ αυτό είναι παίκτες των 100εκατ.δολ.», σχολίασε μετά το ματς ο αναπληρωματικός γκαρντ του Μαϊάμι, Νόρις Κόουλ, αφού ο ΛεΜπρον πέτυχε τους 16 από τους 22π. του στο δεύτερο ημίχρονο και τους 12 στο τελευταίο δωδεκάλεπτο, φτάνοντας παράλληλα τα 23 ματς σε ποστ-σίζον τα 4 τελευταία χρόνια με +22π.-+7ριμπ.-+6ασ. και ανοίγοντας ακόμη περισσότερο την «ψαλίδα» από τον 2ο Ράσελ Ουέστμπρουκ των Θάντερ, που από το 2011 κι έπειτα έχει 11 ματς με αντίστοιχη επίδοση. Τρίτος είναι ο Ντουράντ (Οκλαχόμα Σίτι) με 9 και την 4η θέση μοιράζονται οι Κρις Πολ (Νέα Ορλεάνη και Κλίπερς) και Ντουέιντ Ουέιντ (Μαϊάμι). Ο τελευταίος, πάντως, έχει άλλο λόγο να χαμογελά, καθώς οι 10π. του στην 4η περίοδο ήταν απόλυτα «οικονομικοί», καθώς χρειάστηκαν μόλις 5 σουτ, τα οποία ήταν όλα εύστοχα! Ο αρχηγός των Χιτ είχε 5/5 σουτ και έγινε ο δεύτερος παίκτης στην ιστορία της ομάδας της Φλόριντα χωρίς να αστοχήσει σε 5 προσπάθειες στο 4ο δωδεκάλεπτο ενός αγώνα πλέι-οφς, μετά τον Ντέιμον Τζόουνς, που το πέτυχε το 2005 (ο Τζόουνς έγινε στη συνέχεια συμπαίκτης του ΛεΜπρον στο Κλίβελαντ, αφού ο Τζέιμς τον είχε κάνει... πόστερ νωρίτερα, ως αντίπαλο)! Ο «D-Wade» σκόραρε 4 φορές μέσα στην ρακέτα, ενώ στις 3 πρώτες περιόδους είχε άλλες τόσες στα 11 υπόλοιπα σουτ του… Ο Ουέιντ άφησε κατά μέρους τα τζαμπ-σουτ και προτίμησε τις διεισδύσεις ή τα «κοψίματα» για ασίστ του ΛεΜπρον και οδήγησε τους Χιτ στην νίκη, η οποία έδωσε συνέχεια σε μία εντυπωσιακή σύγχρονη προϊστορία για τους πρωταθλητές. Μπορεί ο ΛεΜπρον να έχει ακόμη την «κατάρα» να μην έχει νικήσει ποτέ την πρεμιέρας μίας σειράς εκτός έδρας, όμως το Μαϊάμι, από το 2010 κι έπειτα, όταν οι Τζέιμς, Ουέιντ και Μπος αποφάσισαν να «συμμαχήσουν», δεν έχει ηττηθεί ποτέ στα 2 πρώτα παιχνίδια μίας σειράς στην ποστ-σίζον, φτάνοντας τις 14 συνεχόμενες με σκορ 2-0, 1-1! Αυτό είναι το 4ο καλύτερο ρεκόρ στην ιστορία της Λίγκας, μετά τις 19 σερί σειρές δίχως 0-2 για τους Σέλτικς, από το 1957 ως το 1966, τις 18 των Σπερς από το 2002 ως το 2008 και τις 16 των Λέικερς, από το 1984 ως το 1989!