Ο Κολοσσός "υπέταξε" στην παράταση τον ΠΑΟΚ

Εντυπωσιακή νίκη με 83-76 στην παράταση (76-76 κ.α.) πέτυχε ο Κολοσσός Ρόδου επί του ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της πρεμιέρας του 6ου "Π. Οικονομάκης".

Ο Κολοσσός Ρόδου ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση (10-16, 6'), όμως ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε το παιχνίδι για το 18-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου (10'). Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ να έχει ένα οριακό προβάδισμα στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (35-38, 20').

Στην επανάληψη, το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί έστω και οριακά το προβάδισμά του (55-56, 30'). Στην τέταρτη περίοδο, ο Κολοσσός ανέτρεψε το σκορ και προηγήθηκε με 64-60, όμως ο ΠΑΟΚ έτρεξε 6-0 σερί για το 64-66 και με μια βολή έστειλε το ματς στην παράταση, καθώς ο οι "θαλασσί" προηγούνταν με 67-66.

Στην παράταση, ο Κολοσσός ήταν καλύτερος, καθώς ξεκίνησε με 7-1 σερί και παρά τις προσπάθειες του ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα, φτάνοντας στη νίκη με 83-76.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 38-35, 56-55, 67-67 (καν. αγώνας), 76-83

Κολοσσός Ρόδου: Λιάπης, Ρέντιk 6, Τσούκου 6 (1), Γεωργαλής 9 (1), Σαλούστρος 2, Αγγελάκος, Αχόνεν 12 (2), Μπέρι 5, Βασιλόπουλος 17 (1), Παπαδάκης 4, Ουότσον 18, Χολ 4.

ΠΑΟΚ: Κόνιαρης 2, Τσόχλας 7 (1), Γλυνιαδάκης 5, Χρυσικόπουλος, Καμάρας, Τέιλορ 15 (2), Σίμπερτ 5 (1), Μπράιαντ 3, Πέινερς 15 (3), Κλάντον 12, Μαργαρίτης 12 (2).

Το πρόγραμμα του 6ου Τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης» Σάββατο 24 ΣεπτεμβρίουΚολοσσός H HOTELSΠΑΟΚ 83-76 (κ.α. 67-67)19.15 Ρέθυμνο Cretan Kings – Απόλλων Π. CARNAΚυριακή 25 Σεπτεμβρίου16.15 Απόλλων Π. CARNA – Κολοσσός H HOTELS18.30 Ρέθυμνο Cretan KingsΠΑΟΚ