Ντουράντ...ο νέος «Βασιλιάς» (vid's)

Σε μια ακόμη προσωπική παράσταση μετέτρεψε ο Κέβιν Ντουράντ ένα παιχνίδι των Θάντερ, ωστόσο αυτή τη φορά η νίκη της Οκλαχόμα έκανε «κρότο» καθώς επιτεύχθηκε μέσα στο σπίτι των back to back πρωταθλητών του ΝΒΑ, Μαϊάμι Χιτ με 112-95! Ο «KD» προσπέρασε για 12η συνεχόμενη φορά τους +30 πόντους πετυχαίνοντας 33 με 8/14 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 5/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ είχε ως άξιους συμπαραστάτες τους Σερζ Ιμπάκα με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ, Τζέρεμι Λάμπ με 18 πόντους και 4/6 τρίποντα και τον «βιονικό»

Ντέρεκ Φίσερ ο οποίος είχε 15 πόντους με 5/5 τρίποντα!

Ωστόσο μόνο θετικά δεν ξεκίνησε το παιχνίδι για τους Θάντερ καθώς το Μαϊάμι μπήκε φουριόζο στο παιχνίδι και μόλις στο 6' προηγήθηκε με 22-4! Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 30-21 για τους Χιτ, και με τους Λαμπ και Φίσερ να «πυροβολούν» από την περιφέρεια και τον Ντουράντ να σκοράρει με κάθε τρόπο οι Θάντερ προσπέρασαν με 46-51 για να κλείσουν το ημίχρονο με 50-55. Η καταιγίδα...που λέγεται Θάντερ πήρε μεγαλύτερη μορφή στο δεύτερο ημίχρονο όπου ο Φίσερ με το πέμπτο του τρίποντο ανέβασε την διαφορά υπέρ της ομάδας στου +26 (75-101), ολοκληρώνοντας τον θρίαμβο της ομάδας τους. Για τους γηπεδούχους 34 πόντους είχε ο ΛεΜπρόν Τζέιμς με 12/20 σουτ, ενώ 18 πόντους με 8 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Κρις Μπος.

Σε ακόμα μια νίκη έφτασαν οι Γκρίζλις οι οποίοι επικράτησαν μέσα στο Σακραμέντο των Κίνγκς με 99-89, μετρώντας παράλληλα 9 νίκες στα τελευταία τους 10 παιχνίδια. Ηγέτης για τις «Αρκούδες» ήταν σε ένα ακόμα παιχνίδι ο Μάικ Κόνλεϊ με 27 πόντους (8/13 σουτ) και 10 ασίστ, ενώ ο Ζακ Ράντολφ είχε 18 πόντους και 7 ριμπάουντ. Όσο αφορά τους δυο Έλληνες, είχαν μικρή συμμετοχή στο παιχνίδι, ήταν όμως θετικοί. Ο Νικ Καλάθης έπαιξε 13'40'' έχοντας 4 πόντους, 2/4 σουτ, 4 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 λάθη, ενώ ο Κώστας Κουφός αγωνίστηκε μόνο 9'46'', με απολογισμό 4 πόντους, 2/3 σουτ και 3 ριμπάουντ. Για τους «Βασιλιάδες» 23 πόντους με 10/16 σουτ είχε ο Ρούντι Γκεϊ.

Σε ένα άκρως επιθετικό παιχνίδι το Φοίνιξ κατάφερε να περάσει από την έδρα των Μπακς επικρατώντας με 126-117 και φτάνοντας το ρεκόρ του στο 27-18. Ο Γκόραν Ντράγκιτς ήταν ο ηγέτης των «Ήλιων» με 30 πόντους με 9/13 σουτ και 6 ασίστ, ενώ 23 πόντους είχε ο Τζέρλαντ Γκριν. Για τα «Ελάφια», σε μέτρια βραδιά βρέθηκε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 6 πόντους (2/7 σουτ, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ. 4 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 25 λεπτά συμμετοχής) ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Ερσάν Ιλιασόβα με 27 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Σπουδαία νίκη πήρε το Σικάγο το οποίο κατάφερε να περάσει από τον Σαν Αντόνιο επικρατώντας των Σπερς με 96-86 έχοντας παράλληλα εφτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Για τους Μπουλς πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζίμι Μπάτλερ με 19 πόντους, ενώ 16 πόντους με 12 ριμπάουντ είχε ο Κάρλος Μπούζερ. Όσο για την ομάδα του Γκρέγκ Πόποβιτς, που αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Ντάνι Γκριν, Κάχι Λέοναρντ, Τιάγκο Σπλίτερ και Μανού Τζινόμπιλι, ξεχώρισε ο Τόνι Πάρκερ με 20 πόντους και 8 ασίστ.

Τα αποτελέσματα:

Μαϊάμι - Οκλαχόμα 95-112Τορόντο - Ορλάντο 98-83Ατλάντα - Ντιτρόιτ (αναβλήθηκε λόγω κακοκαιρίας)Βοστόνη - Φιλαδέλφεια 94-95Μιλγούοκι - Φοίνιξ 117-126Μινεσότα - Νιού Όρλεανς 88-77Ντάλας - Χιούστον 115-117Ντένβερ - Σάρλοτ 98-101Σαν Αντόνιο - Σικάγο 86-96Σακραμέντο - Μέμφις 89-99Λος Άντζελες Κλίπερς - Ουάσινγκτον 110-103