Ντόντσιτς και Αγιόν καθάρισαν για τη Ρεάλ!

Μετά απο ένα δραματικό ματς σε εξέλιξη, η Ρεάλ Μαδρίτης έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής Ζαλγκίρις Κάουνας (96-91) στην 11η στροφή της Euroleague, φτάνοντας έτσι στο 8-3 και αφήνοντας την αντίπαλο της στο 4-7.

H ομάδα του Λάσο είχε σε εξαιρετική μέρα τους Ντόντσιτς και Αγιόν, οι οποίοι έφτασαν τους 17 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους Λιθουανούς ξεχώρισαν οι Πάνγκος (19π) και Μότουμ (17π).

Να αναφέρουμε πως η Ρεάλ Μαδρίτης αγωνίστηκε απόψε

χωρίς τον Σέρχιο Γιουλ, αφού ο ηγέτης της "Βασίλισσας" έμεινε εκτός δωδεκάδας την τελευταία στιγμή.

Το φιλμ

Το πρώτο δεκάλεπτο άρχισε με τις δυο ομάδες να βρίσκονται συνεχώς πολύ κοντά στο σκορ, αφού η διαφορά δεν ξέφυγε ποτέ για παραπάνω από 3 πόντους μέχρι το δίποντο του Μότουμ για την Ζαλγκίρις στο 6' (15-19). Οι Μαδριλένοι βελτιώθηκαν αρκετά στο παιχνίδι τους και περάσαν μπροστά στο τέλος της περιόδου με 25-22, χάρη στα δίποντα του Ντρέιπερ και του Αγιόν. Αίσθηση προκάλεσε το γεγονός πως οι γηπεδούχοι σκόραραν αποκλειστικά με βολές (10/10) και δίποντα, ενώ από την άλλη η ομάδα του Σάρας Γιασικεβίτσιους ήταν ιδιαίτερα εύστοχη στα τρίποντα (4/6). Φοβερό δεκάλεπτο έκανε ο Φελίπε Ρέγιες με 10 πόντους και ο Κέβιν Πάνγκος με 8.

Οι Λιθουανοί δεν άφησαν το παιχνίδι να τους ξεφύγει γρήγορα και έφεραν το ματς στην ισοπαλία στο 12' (28-28) ύστερα από εύστοχο τρίποντο του Μιλάκνις. Μάλιστα προηγήθηκαν με το καλάθι του Λεκαβίτσιους στο 13' (28-30). Η Ρεάλ έδειχνε να κολλάει στο σκορ για 2-3 λεπτά, κάνοντας βεβιασμένες επιθέσεις, όμως με το τρίποντο του Ράντολφ κατάφερε να μειώσει στον πόντο (31-32) στο 15'. Στα επόμενα 2 λεπτά η ομάδα από το Κάουνας προσπάθησε να χτίσει μια μικρή διαφορά και το έκανε 2 φορές, τη μία με το καλάθι του Πάνγκος στο 16' (33-39) και τη δεύτερη με την τρίποντη βόμβα του Ουλανόβας ένα λεπτό αργότερα (39-45). Εκεί οι Ισπανοί έτρεξαν ένα σερί 6-0 και ισοφάρισαν (45-45), χάρη στο δίποντο του Οθέλο Χάντερ. Το ημίχρονο τελείωσε με το σκορ στο 49-49 με το τρίποντο του Νοτσίονι 13 δευτερόλεπτα πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ρεάλ θέλησε να δείξει από την αρχή ποιος είναι το αφεντικό και πήρε προβάδισμά πέντε πόντων στο 23' με τη βολή του Ματσιούλις (54-49). Ένα λεπτό αργότερα έφτασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, αφού το δίποντο του Ντόντσιτς της έδωσε μαξιλαράκι 8 πόντων (59-51). Η Ζαλγκίρις επιχείρησε να μειώσει λίγο τη διαφορά στη συνέχεια με το τρίποντο του Πάνγκος στο 25' (64-59), όμως ο Ματσιούλις απάντησε με τρίποντο για το 67-59 στο 26'. Η Ισπανική ομάδα διατήρησε το προβάδισμα της, αφού έκλεισε την περίοδο στο +5 (74-69) με το τρίποντο που σημείωσε ο Γιανκούνας.

Το σύνολο του Πάμπλο Λάσο ξεκίνησε φουριόζο την τελευταία περίοδο, δείχνοντας πως θέλει να απλοποιήσει τα πράγματα και προηγήθηκε με 10 πόντους (79-69), χάρη στις δύο βολές του Ράντολφ στο 32'. Η Ζαλγκίρις όμως έτρεξε ένα σερί 6-0 και μείωσε σε 79-75 με τον Γιανκούνας. Μετά απο αυτό οι Λιθουανοί μπήκαν για τα καλά στη διεκδίκηση του αγώνα, το πίστεψαν περισσότερο και πέρασαν μπροστά στο σκορ (81-83) με το τρίποντο του Λεκαβίτσιους στο 37'. Στο τέλος μίλησε ο Ντόνσιτς που με 2 εύστοχα τρίποντα έβαλε τη Ρεάλ στο +6 (92-86) και έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της βασίλισσας που κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα με 96-91.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 49-49, 74-67, 96-91