Νίκη...παρά το σπασμένο δόντι για Γιάννη, τραυματίστηκε και πάλι ο Κάρι, αρνητικό ρεκόρ για Ντάνκαν (vid's)

Σε δεύτερη διαδοχική νίκη έφτασαν οι οποίοι μετά την Ινδιανάπολις πέρασαν και από το «Target Center» της Μιννεάπολις, κερδίζοντας τους Τίμπεργουλφς με 95-85, παρότι ξεκίνησαν με τον χειρότερο τρόπο το παιχνίδι, χάνοντας για διαφορετικούς λόγους τους Γιάννη Αντετοκούνμπο και O.J Μάγιο. Αρχικά τα πρώτα 11 σουτ που επιχείρησαν οι παίκτες του Τζέισον Κιντ βρήκαν στο σίδερο, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν με 22-5 στο 8', και παράλληλα τον Μάγιο να βρίσκεται εκτός εαυτού και να αποβάλλεται με δυο τεχνικές ποινές. Παράλληλα ο Αντετοκούνμπο μόλις στο 5' έπεσε

άσχημα σπάζοντας το μπροστινό του δόντι (video), και επέστρεψε στην δράση στο δεύτερο ημίχρονο. Έτσι, σε αντίθεση με την πρώτη περίοδο, στην τέταρτη τα «Ελάφια» ήταν καταιγιστικά και κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά στο +15 (95-80), παίρνοντας τη νίκη. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 11 πόντος με 3/9 σουτ, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη σε 30 αγωνιστικά λεπτά, με τον Γκρέγκ Μονρό να σκοράρει 19 πόντους (7/13 σουτ) και να μαζεύει και 10 ριμπάουντ. Για την Μινεσότα που βρίσκεται στο 12-22 μετά από 34 παιχνίδια, ο Άντριου Ουίγκινς είχε 19 πόντους (7/17 σουτ).

Περίεργο παιχνίδι έγινε στην «Oracle Arena» όπου οι Ουόριορς επιβλήθηκαν στην παράταση των Νάγκετς με 111-108, χάνοντας τον Στεφ Κάρι, ο οποίος παρότι ξεκίνησε έπαθε υποτροπή και αποχώρησε. Τα πάντα στο συγκεκριμένο παιχνίδι ξεκίνησαν ιδανικά, και με τον Κάρι να βρίσκεται στο παρκέ οι «Πολεμιστές» προηγήθηκαν με 37-11 στο 12', αλλά η αποχώρηση του φυσικού τους ηγέτη (δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας συνολικά 5 πόντους), έφερε τα πάνω κάτω, με αποτέλεσμα ο Ουίλ Μπάρτον να στείλει το παιχνίδι στην παράταση με 0,9'' να απομένουν (102-102). Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Κλέι Τόμπσον ήταν αυτός που με λει απ στα 15,6'' καθάρισε την...μπουγάδα, στέλνοντας την ομάδα του στο 31-2, και το 16-0 στο Όκλαντ. Τρομερός για ένα ακόμα παιχνίδι ήταν ο Ντρέιμοντ Γκριν, ο οποίος έκανε back to back triple doulbe (είχε να γίνει από την σεζόν 2007-08 όταν το έκαναν οι ΛεΜπρον Τζέιμς και Τζέισον Κιντ) με 29 πόντους (10/14 σουτ), 17 ριμπάουντ και 14 ασίστ. Σταθερά καλός ήταν και ο Κλέι Τόμπσον με 26 πόντους (7 ριμπ.). Και το Ντέβερ είχε τις δικές του ατυχίες, με τον Κένεθ Φαρίντ να μεταφέρεται στο νοσοκομείο, όταν δέχθηκε αγκωνιά στην τελευταία φάση της παράτασης (video) και διακομίστηκε για προληπτικούς λόγους, ενώ δεν αγωνίστηκε ο Κώστας Παπανικολάου. Ο Ντανίλο Γκαλινάρι είχε 24 πόντους (9/18 σουτ), με τον Ουίλ Μπάρτον να προσθέτει 21 πόντους (8/25 σουτ), έχοντας 13 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Στην δράση επέστρεψε ο Βόσνιος σέντερ, Γιουσούφ Νούρκιτς (3 π.).

Στο 20-0 στο «AT&T Center» του Σαν Αντόνιο, και συνολικά στο 29-6 επέκτειναν το ρεκόρ τους οι Σπερς, οι οποίοι επικράτησαν με 121-103 των Ρόκετς, αλλά αυτό που θα μείνει χαρακτηριστικό για το συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν το γεγονός ότι ο Τιμ Ντάνκαν ολοκλήρωσε το παιχνίδι χωρίς πόντο (0/3 σουτ). Για τον 39χρονο πολύπειρο πάουερ φόργουορντ αυτή ήταν η πρώτη φορά έπειτα από 19 σεζόν και 1.359 αγώνες στο ΝΒΑ, που δεν πέτυχε πόντο, ενώ πριν από 40 ημέρες, στο παιχνίδι με τους Πέλεκανς, και έπειτα από 1342 αγώνες, δεν μπόρεσε να πάρει ριμπάουντ, σημάδι ότι ο χρόνος λειτουργεί αδυσώπητα ακόμα και για αστέρες τέτοιου βεληνεκούς. Για την ιστορία του αγώνα ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ σκόραρε 24 πόντους (10/16 σουτ, 9 ριμπ), με τον Κάχι Λέοναρντ να έχει 22 πόντους (8/12 σουτ) και τον Μπορίς Ντιάο 20 πόντους (8/13 σουτ, 8 ριμπ.). Για το Χιούστον ο Ντουάιτ Χάουαρντ σκόραρε 22 πόντους (6/9 σουτ), μαζεύοντας και 12 ριμπάουντ, ενώ 17 πόντους είχε ο Τζέιμς Χάρντεν (6/10 σουτ).

Με ένα παιχνίδι στο οποίοι οι άμυνες δεν είχαν την τιμητική τους, συνδυάστηκε η νίκη υπ' αριθμόν 1.155 του Τζορτζ Κάρλ στην προπονητική του καριέρα, μια νίκη με την οποία ο coach των Κίνγκς έπιασε στην πέμπτη θέση τον Φιλ Τζάκσον. Το Σακραμέντο εμφανίστηκε σαρωτικό, και έχοντας έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων επικράτησε του Φοίνιξ με 142-119, φτάνοντας στην 13η νίκη του στο πρωτάθλημα. Ο ΝτεΜάρκους Κάζινς είχε 32 πόντους (11/15 σουτ, 9 ριμπ.), με τον Ντάρεν Κόλισον να έχει 21 πόντους. Ο Κώστας Κουφός αγωνίστηκε για 15 λεπτά έχοντας 8 πόντους με 2/5 βολές, 3/3 δίποντα, 7 ριμπάουντ και 1 κόψιμο. Για το Φοίνιξ ο Μπράντον Νάιτ είχε 23 πόντους.