Νίκη κορυφής για την ΤΣΣΚΑ

Μία ακόμα νίκη στην έδρα της πέτυχε -παρότι δυκολεύτηκε στο φινάλε- η Πρωταθλήτρια Ευρώπης ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη απέναντι στην Αναντολού Εφές με 80-77 και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι «ζορίστηκαν» στο πρώτο ημίχρονο, αλλά με όπλο την άμυνα και την καλή κυκλοφορία στην επίθεση νίκησαν σχετικά άνετα το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος, παρότι στα τελευταία λεπτά η Εφές πήγε να κλέψει το ματς. Πλέον οι Μοσχοβίτες έχουν ρεκόρ 15-5 και είναι στην κορυφή, ενώ οι Τούρκοι

έχουν ρεκόρ 9-11 και συνεχίζουν να παλεύουν για την πρόκριση στα playoffs.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Κάιλ Χάινς που έκανε double double με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Νάντο Ντε Κολό με 14 πόντους και 4 ασίστ. Από την Εφές ξεχώρισε ο Ερτέλ με 24 πόντους και ο Χάνεϊκατ με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Το φιλμ

«Ζεστές» μπήκαν οι δύο ομάδες στο παρκέ με την ΤΣΣΚΑ να προηγείται με 6-3 στο 2' και την Εφές με καλάθι του Ερτέλ να ισοφαρίζει στο 3' σε 8-8 σε ένα παιχνίδι με ξακάθαρο φαβορί, αλλά τους Τούρκους αρχικά να είναι ανταγωνιστικοί. Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη με ένα σερί 7-0 έστειλαν την διαφορά στο +7 (15-8 στο 5') με τον Κουρμπάνοφ (6π.) να πετυχαίνει 2/2 τρίποντα και την άμυνα της Εφές να κάνει «νερά». Οι πάικτες του Περάσοβιτς αντέδρασαν μετά το τάιμ άουτ και με ένα 8-2 σερί (17-16 στο 7') μείωσαν στον πόντο με τον Χάνεϊκατ να φτάνει τους 6 πόντους. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι μεγάλωσαν το σερί σε 12-4 παιρνώντας μπροστά με 20-19 (στο 9'), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με 25-24 υπέρ της ΤΣΣΚΑ.

Στην δεύτερη περίοδο του αγώνα και η ΤΣΣΚΑ και η Εφές μπήκαν λίγο πιο συγκεντρωμένες στην άμυνα με το σκορ να είναι 30-27 (στο 13') και τους φιλοξενούμενους να «ζορίζουν» το μεγάλο φαβορί. Το παιχνίδι είχε αλλάξει τελείως και ο ρυθμός είχε πέσει αισθητά με τους γηπεδούχους να έχουν την ελάχιστη διαφορά και να είναι μπροστά με 32-31 (στο 15'). 2 λεπτά πριν την λήξη του δεύτερου δεκαλέπτου το σκορ είχε «κολλήσει» στο 36-35 με την Εφές να μην αφήνει την ΤΣΣΚΑ να πάρει «ανάσα», ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 42-35 και τους Ρώσους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδης να σκοράρουν εύκολα, αλλά παράλληλα να δέχονται και εύκολα καλάθια από την Εφές κάτι που δεν τους επέτρεπε να ανεβάσουν την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (48-41 στο 23'). Τελικά η ποιότητα και η ικανότητα του Χάινς (13π.) ανέβασαν την διαφορά στο +11 (52-41 στο 25') με τους Τούρκους σιγά σιγά να μην μπορούν να επιστρέψουν. Η ΤΣΣΚΑ με βολές του Ντε Κολό (10π.) έκανε το σκορ 58-45 (στο 28') και έφτασε για πρώτη φορά την διαφορά στο μεγαλύτερο σημείο. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με 65-52 και οι Πρωταθλητές Ευρώπης ουσιαστικά είχαν «κλειδώσει» την νίκη.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Εφές να προσπαθεί να μειώσει την διαφορά (67-56 στο 33') και να μπει και πάλι στο παιχνίδι, όμως η άμυνα της δεν την βοηθούσε καθώς η ΤΣΣΚΑ όποτε ήθελε σκόραρε. 5 λεπτά πριν το τέλος οι Τούρκοι έκαναν την τελική αντεπίθεση τους με βάση την άμυνα η οποία «έσφιξε» και μείωσαν σε 71-62 με καλάθι του Ντάνστον (6π.). Στο τελευταίο τρίλεπτο του ματς η ΤΣΣΚΑ μπήκε με ένα προβάδισμα 10 πόντων (75-65) και έπρεπε να «αυτοκτονήσει» για να χάσει το «ροζ φύλλο αγώνα». Μέχρι το τέλος του ματς δεν άλλαξε κάτι (79-69 στο 39'), εκτός του ότι η Εφές χάρη σε μερικά τρελά σουτ μείωσε στους 4 (7-84). Τελικά οι Ρώσοι πανηγύρισαν μία εύκολη νίκη με 80-77 και παράλληλα την παραμονή τους στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 42-35, 65-52, 80-77

ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Ντε Κολό 14, Κουλάγκιν 9(1), Όγκουστιν 6, Φριτζόν 5(1), Τζάκσον 10(1), Αντόντοφ, Φρίλαντ , Βορόντσεβιτς 2, Χίγκινς, Κουλάγκιν 11(1), Κουρμπάνοφ 10(2), Χάινς 13

Εφές(Περάσοβιτς): Τόμας 2, Χάνεϊκατ 16, Μπαλμπάι, Μπράουν 11, Οσμάν 3(1), Γκεγίκ, Γκρέιντζερ 8, Ερτέλ 24(2), Μουτάφ, Πολ 3, Ντάνστον 8, Κρικ 2