Νίκη δια χειρός Κούπερ, συγκλονιστικός Μπόγρης

Ο ΠΑΟΚ δια χειρός του Ντι Τζέι Κούπερ, ο οποίος σημείωσε το νικητήριο τρίποντο ακριβώς με την εκπνοή του παιχνιδιού, κέρδισε την Μπουντούτσνοστ με 85-84 στην πρεμιέρα του Eurocup. Ο 23χρονος αμερικανός πλέι μέικερ μετά από άστοχη βολή των φιλοξενουμένων διέσχισε με την μπάλα το γήπεδο και μετά από μία σταυρωτή ντρίμπλα σηκώθηκε από τα 6,75μ και σημείωσε το νικητήριο τρίποντο του «δικεφάλου».

Ο Γιώργος Μπόγρης,

ο οποίος ήταν ο κορυφαίος παίκτης των γηπεδούχων, πραγματοποίησε ίσως την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του έχοντας 28 πόντους (12/19δ, 4/8β), 7 ριμπάουντ και 6 κερδισμένα φάουλ σε 31 λεπτά συμμετοχής. Ο Ντι Τζέι Κούπερ ήταν επίσης εξαιρετικό με 16 πόντους (2/5δ, 3/3τρ, 3/3β), 8 ασσίστ και 4 κερδισμένα φάουλ σε 37 λεπτά αγώνα, ενώ ο Μιχάλης Τσαϊρέλης ήταν ο… τρίτος της «παρέας» που διακρίθηκε με 15 πόντους (6/10δ, 1/3τρ) και 5 ριμπάουντ.

Ο Αλέξα Πόποβιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ για την Μπουντούτσνοστ με 22 πόντους (4/5δ, 4/5τρ, 2/3τρ), ενώ ο Ακιντέλε είχε 12 πόντους και 17 ριμπάουντ σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Οι φιλοξενούμενοι επέλεξαν να κάνουν φάουλ στον Κώστα Χαραλαμπίδη στα 8 δευτερόλεπτα κι ενώ προηγούνταν με 83-80. Ο 37χρονος Έλληνας ευστόχησε και στις δύο βολές με τον ΠΑΟΚ να κάνει με τη σειρά του φάουλ πάνω στον Αλεξάνταρ Καπιν, ο οποίος έβαλε μία στις δύο κάνοντας το 84-82 για την ομάδα του.

Ο Κούπερ ανέλαβε να κατεβάσει την μπάλα κι ενώ απέμεναν εφτά δευτερόλεπτα στάθηκε στο τρίποντο (ο Τσαϊρέλης ήταν μόνος κάτω από τη ρακέτα) και… πυροβόλησε διαμορφώνοντας το τελικό 85-84 και δίνοντας μία σπουδαία νίκη (βαθμολογικά και ψυχολογικά) στην ομάδα του ενόψει της συνέχειας.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 34-38, 52-58, 85-84.

ΠΑΟΚ: Κούπερ 16(3), Χαραλαμπίδης 10(1), Τσόχλας 5(1), Βουτσίτσεβιτς 4, Τσαϊρέλης 15(1), Δέδας, Μαργαρίτης 3(1), Καλλές, Μπόγρης 28, Κασελάκης 4, Λιάπης.

Μπούντουσνοστ: Σέχοβιτς 9, Μιχαϊλοβιτς 15(1), Πόποβιτς 1, Σούμποτιτς 6, Βίτκοβατς 3, Πόποβιτς 22(4), Ακιντέλε 12, Ιβάνοβιτς, Τσάπιν 14(3), Κόλεμαν 2.