Μεγάλη νίκη των Σπερς με απίστευτο Λέοναρντ (vids)

Μία μεγάλη νίκη στον δρόμο για το πλεονέκτημα έδρας στην Δύση πήραν οι Σαν Αντόνιο Σπερς απέναντι στους Μπόστον Σέλτικς με 109-103, παρότι στο πρώτο μέρος οι Κέλτες ήταν μπροστά στο σκορ και ήταν καλύτεροι.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν μία εξαιρετική πρώτη περίοδο σε άμυνα και επίθεση και κατάφεραν να πάρουν ένα σημαντικό προβάδισμα με 32-22. Όμως στο δεύτερο δωδεκάλεπτο οι Σπερς έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και βρήκαν παράλληλα ρυθμό στην επίθεση με αποτέλεσμα να μειώσουν στο τέλος του ημιχρόνου σε 46-48. Στο δεύτερο μέρος μπορεί το παιχνίδι

να ήταν ισορροπημένο, όμως οι παίκτες του Γκρεγκ Πόποβιτς κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με 76-77. Το τελευταίο μέρος του ματς ήταν ντέρμπι, όμως η ποιότητα και η εμπειρία του Σαν Αντόνιο του έδωσε την νίκη με 109-103.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο απίστευτος Λέοναρντ με 25 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Πάτι Μιλς με 19 πόντους και 6/8 τρίποντα. Από την Βοστώνη ξεχώρισε ο Τόμας με 29 πόντους και 8 ασίστ.