Με τρίποντο του Κούπερ η Μονακό!

Ένα σουτ τριών πόντων του Ντι Τζέι Κούπερ στα 90 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της αναμέτρησης, χρειάστηκε η Μονακό για να κερδίσει με 70-68 την Ναντέρ και να προκριθεί στος «4» του Κυπέλλου Γαλλίας που διεξάγεται στην Ντίσνεϊλαντ. Οι Μονεγάσκοι έβλεπαν τη γη να... χάνεται κάτω από τα πόδια τους, όταν το υπέρ τους 22-12 στο πρώτο δεκάλεπτο, ανατράπηκε προοδευτικά από τους τυπικά φιλοξενούμενους, με τον εξαιρετικό Ζαϊτέ να τους δίνει προβάδισμα με 67-68, με το πέρας του 38ου λεπτού.

Η τελευταία

κουβέντα, ωστόσο, ανήκε στον Αμερικανό πρώην γκαρντ των Παναθηναϊκού, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ, για να δώσει την νίκη στην ομάδα του, αφού στο υπόλοιπο του αγώνα, σκορ δεν υπήρξε από τις δύο πλευρές, με τον Κάμπελ να αστοχεί στο τρίποντο της νίκης για την Ναντέρ. Ο ήρωας της τελευταίας στιγμής για την ομάδα του Πριγκηπάτου, ήταν και ο πρώτος της σκόρερ με 13 πόντους, έχοντας επίσης έξι ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ, ενώ για τους ηττημένους το παρ' ολίγον double double του Ζαϊτέ, με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, δεν αρκούσε.