«Κιτρινόμαυρη» νίκη οκτάδας! (vid)

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην 8αδα του Champions League έκανε η ΑΕΚ η οποία χάρη στην άμυνα της και την βοήθεια του κόσμου της κέρδισε με 69-68 την Μονακό και θα πάει στην Γαλλία την επόμενη Τετάρτη (8/3, 21:30) για να τα παίξει όλα για όλα. Το ματς ήταν ισορροπημένο σε όλη την διάρκεια και η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς

κέρδισε από την εξαιρετική άμυνα της και τον απίστευτο Σάκοτα.

Κουρυφαίο των νικητών ήταν ο αρχηγός Σάκοτα με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Ντίξον με 11 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ από την Μονακό την διαφορά έκανε ο πρώην «πράσινος» Ζακ Ράιτ με 11 πόντους, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Το φιλμ

Το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με την Μονακό να παίζει δυνατή άμυνα και να προηγείται με 6-4 στο 3' με τον Σι να σημειώνει 2/2 βολές, ενώ λίγο αργότερα η ΑΕΚ με τον Σάκοτα έκανε ένα μικρό σερί 5-2 και πήρε το προβάδισμα με 9-8 (στπ 4:30). Ο Σάκοτα συνέχισε να σκοράρει από τις βολές (6π.) με τους γηπεδούχους να προηγούνται πλέον με 14-11 (στο 7') αρχίζοντας να βρίσκουν ρυθμό στο ματς. Λίγο πριν την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου η διαφορά πήγε στους 6 πόντους (19-13 στο 9'), ενώ η περίοδος έκελισε με 22-15 και την ΑΕΚ πλέον να έχει μπει στον δρόμο της νίκης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς μπήκαν δυνατά και με ένα σερί 5-1 πήγαν την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (27-16 στο 13') για πρώτη φορά στο ματς δείχνοντας ότι απόψε μπορούν να πάρουν την νίκη και με καλή διαφορά. Οι Γάλλοι προσπαθούσαν να μειώσουν, όμως δεν έβλεπαν αποτελέσματα (28-19 στο 15') με την ΑΕΚ να έχει «σφίξει» την άμυνα της. Το παιχνίδι ήταν κακό με την Μονακό να έχει βάλει την ΑΕΚ πλέον στον αργό της ρυθμό και να έχει μειώσει παράλληλα σε 30-25 (στο 18'). Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν εκεί και έκλεισαν το ημίχρονο με ένα σερί 10-4 που τους έβαλε μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου με 35-34.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα η Μονακό με καλάθι του Μποστ έστειλε την διαφορά στο +5 (41-36 στο 23') με την ΑΕΚ να δυσκολεύεται να σκοράρει, αλλά και να αμυνθεί πλέον, ενώ λίγο αργότερα ο Μέντλεϊ σκόραρε και αυτός κάνοντας το 43-36 με τους Γάλλους πλέον να είναι το φαβορί για την νίκη σύμφωνα με την εικόνα του ματς. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με καλάθι του Σάκοτα και βολές του Ντίξον μείωσαν σε 41-43 (στο 25') με 5-0 σερί. Η Μονακό με σουτ του Ράιτ 3 λεπτά πριν την λήξη της τρίτης περιόδου πήρε και πάλι σημαντικό προβάδισμα 6 πόντων (51-45 στο 27'), ενώ το δεκάλεπτο έληξε με 53-50.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του μεγάλου ματς ξεκίνησε με τον Ουαταρά να σκοράρει και δίνει προβάδισμα 5 πόντων (58-53) 8 λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα με την Μονακό παρότι νωρίς ακόμα, να είναι κοντά σε μία μεγάλη νίκη. Στο 35ο λεπτό η ΑΕΚ είχε πλησιάσει στους 3 πόντους (63-60) και έβαλε «φωτιά» στο ματς. Ο Ελονού με 1/2 βολές ισοφάρησε σε 63-63 στο 36' και έκανε ντέρμπι το ματς με το ΟΑΚΑ να «σπρώχνει» την ΑΕΚ στην ανατροπή και την νίκη. Ο σέντερ της ΑΕΚ με καλάθι έφτασε τους 5 πόντους και έβαλε μετά από ώρα μπροστά την ομάδα με 65-63, όμως η Μονακό ισοφάρησε σε 65-65 2 λεπτά πριν το τέλος.

Στο τελευταίο δίλεπτο του παιχνιδιού η ΑΕΚ με 2/2 βολές του Λαρεντζάκη κρατούσε το προβάδισμα με 67-65 με την άμυνα της να αντέχει μπροστά χάρη στην άμυνα της. Ο Ντίξον κέρδισε στα 35 δεύτερα βολές τις οποίες έβαλε και έδωσε προβάδισμα 4 πόντων (69-65) στην ΑΕΚ και ουσιαστικά της έδωσε την νίκη και το μόνο που απέμενε ήταν η τελική διαφορά που θα έκρινε πολλά για τον δεύτερο αγώνα. Τελικό σκορ 69-68 με την ΑΕΚ να παίρνει μία σημαντική νίκη, χωρίς πάντες μία μεγάλη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 34-35, 50-53, 69-68

ΑΕΚ: Ούκιτς 9(1), Ελονού 5, Σάκοτα 20(4), Βασιλειάδης 2, Χαριτόπουλος, Ντίξον 11(1), Λαρεντζάκης 4, Νιούλεϊ 4, Μαυροειδής 8, Μαυροκεφαλίδης 4, Τσαλμπούρης, ΜακΓκραθ 2

Μονακό: Ντέιβις 7(1), Μποστ 9(1), Ράιτ 11(1), Σι 4, Γκλαντίρ 8(2), Αμποντού 4, Φοφανά 2, Καντέρ-Μέντλεϊ 6, Σούλερ 10(2), Ουαταρά 7