Κατέκτησε το Eurocup κι έγραψε ιστορία η Γαλατά! (pics+vids)

Τροπαιούχος του φετινού Eurocup αναδείχθηκε η Γαλατασαράι, επικρατώντας 78-67 της Στρασμπούρ στον δεύτερο τελικό, υπερκαλύπτοντας το +4 των Γάλλων στο πρώτο παιχνίδι.

Έτσι, λοιπόν, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έγραψε εκ νέου ιστορία, καθώς κατέκτησε το πρώτο Eurocup στην ιστορία της (παίρνοντας την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης, έγινε η μοναδική τουρκική ομάδα που καταφέρνει να φτάσει μέχρι εκεί.). Παράλληλα, η

"τσιμ μπομ" εξασφάλισε τη συμμετοχή της στην Ευρωλίγκα της σεζόν 2016-2017.

MVP των νικητών στη σειρά των τελικών αναδείχθηκε ο Στεφάν Λάσμε, ο οποίος απόψε είχε 16π. (10 ριμπ.), με τον ΜακΚόλουμ να προσθέτει άλλους τόσους. Από τη Στρασμπούρ ξεχώρισε ο Κόλλινς με 16 πόντους.

Το φιλμ

Με όπλο ένα φλεγόμενο "Αμπντί Ιπεκτσί", Γαλατασαράι προηγήθηκε με 15-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια, η Στρασμπούρ με κύριο εκφραστή τον Κόλλινς προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο η πρώτη περίοδο έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +11 (27-16, 10').

Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνά τους κι έτσι πλησίασαν στους πέντε (37-32) τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Το γεγονός αυτό ανάγκασε τον Εργκίν Αταμάν να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ, κάτι που είχε θετική επίδραση στους παίκτες του, οι οποίοι έτρεξαν ένα 6-0 σερί, ώστε να ξεφύγουν με +8 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (43-35, 20').

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό παρέμεινε περίπου το ίδιο. Η Γαλατασαράι διατηρούσε με νύχια και με δόντια το προβάδισμά της κι η Στρασμπούρ από την άλλη προσπαθούσε να μειώσει όσο το δυνατόν περισσότερο. Κάπως έτσι, οι δυο ομάδες μπήκαν στην τέταρτη περίοδο, με τη Γαλατά να έχει ένα προβάδισμα ασφαλείας (61-54, 30'), πλην όμως να δίνει την εντύπωση πως τα πάντα μπορούν να αλλάξουν.

Εκεί, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοσή τους και με πρωταγωνιστές αρχικά τον ΜακΚόλουμ και τον Λάσμε, πήραν μια διψήφια διαφορά ασφαλείας (70-60, 35'). Χάρη στον Κόλινς, η Στρασμπούρ μείωσε σε 73-67 ένα λεπτό πριν το τέλος, όμως η ψυχραιμία του ΜακΚόλουμ (75-67 με 2/2 βολές) και του Γκιουλέρ (1/2 βολές για το 76-67), καθώς και η αστοχία-λάθη των φιλοξενούμενων (χαμένο τρίποντο του Κόλινς στο 73-67, λάθος επίθεση με το σκορ στο 75-67), έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των Τούρκων, οι οποίοι κατέκτησαν το πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο της ιστορίας τους.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 43-35, 61-54, 78-67. ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Αταμάν): Σιλμπ 11 (1), ΜακΚόλουμ 16 (2), Μίτσοβ 7 (1), Λάσμε 16 (10 ριμπ.), Γκιουλέρ 14 (2), Τζέρελς, Κοκσάλ 8 (2), Ντέιβις 6. ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ): Κόλινς 16 (2), Μπομπουά 5 (1), Λακόμπ 5 (1), Λελούπ, Κάμπελ 10 (1), Φοφανά 9, Ουίμς 7, Ντουπόρτ 8 (2), Χάουαρντ 7. Δείτε τη στατιστική του αγώνα ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ